Wystawa prac fotografii i malarstwa Małgorzaty Wołoszyn pt.: „Ateny – śladami antyku”

Kolejną atrakcją Nocy w bibliotece była wystawa Pani Małgorzaty Wołoszyn

Pani Małgosia z wykształcenia jest nauczycielką, uczy języka angielskiego w jednej zamojskich szkół. Jest znakomitą artystką amatorką, miłośniczką fotografii i malarstwa, swój wolny czas poświęca malowaniu i fotografowaniu. Również jej pasją jest sport, systematycznie i z zapałem biega (co dziennie po kilkanaście kilometrów).

Przedmiotem wystawy jest kilkanaście fotografii wykonanych podczas podróży Autorki do stolicy Grecji w kwietniu 2023 roku oraz kilka prac malarskich inspirowanych greckimi krajobrazami.

Ateny są miejscem szczególnie obfitującym w zabytki kultury antycznej. Wśród zdjęć zobaczyć można m.in. Akropol – wzgórze królujące nad miastem wraz z Partenonem, świątynię Hefajstosa, agorę rzymską, muzeum Akropolu, jak również panoramiczne kadry stolicy zarówno w dziennej, jak i nocnej odsłonie. Ze względu na niespotykane stroje ciekawostką jest zdjęcie żołnierzy przy placu Syntagma podczas widowiskowej zmiany warty. Autorka zabiera nas również do Pireusu na leniwy spacer brzegiem Morza Egejskiego, znajdującego się zaledwie kilkanaście kilometrów od Aten.

Prace malarskie prezentowane na wystawie powstawały na przestrzeni trzech ostatnich lat. Grecja zajmuje szczególne miejsce w sercu Autorki, dlatego też często tam wraca. Obrazy wykonane są techniką akrylową oraz olejną, a wśród tematów znajdziemy drzewa oliwne, nadmorskie krajobrazy oraz miejsca, które wywarły na Autorce szczególne wrażenie, prowokując do przemyśleń oraz prób przeniesienia tychże wrażeń na płótno.

Według mnie przedstawione na wystawie prace są inspiracją dla innych, są również starannie wykonane oraz godne obejrzenia. (tekst przedstawiono na podstawie informacji przekazanych przez autorkę wystawy oraz przekazanych nam w trakcie spotkania przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem Pana Jarosława Kalbarczyka).

Elżbieta Szatała BPGZ filia w Lipsku i Żdanowie