Kanada – cztery tysiące kilometrów – od Nowej Fundlandii po Ontario

W dniu 6.10.2023 w piątek w godzinach wieczornych Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem odbyło się spotkanie z Markiem Łasiszem – podróżnikiem, archeologiem, sympatykiem kultury i zwyczajów Ameryki, także pisarzem, który ma na swoim koncie kilka publikacji książkowych, tj.: Dom wilka, Fenomen. Nowy Świat, Wyspa Wielkanocna.

Spotkanie z Panem Markiem odbyło się w ramach Nocy w Bibliotece, podczas której autor zabrał uczestników w cudowną, wirtualna podróż po Kanadzie. W swojej prelekcji autor zaprezentował fotografie zrobione prze podróżnika i jego żonę. Były to piękne zdjęcia przyrody: gór, oceanu atlantyckiego, cieśniny św. Wawrzyńca, łosi, karibu (renifer tundrowy), lasotundry, ropuch kanadyjskich, bajkowego krajobrazu budzącego się ze snu zimowego do życia.

Oprócz tego podróżnik przybliżył obecnym uczestnikom stanowisko archeologiczne Wikingów które jest dowodem, że Wikingowie byli w Ameryce 500 lat przed Krzysztofem Kolumbem. Potwierdzeniem tego znaleziska jest rekonstrukcja domostw całego siedliska Wikingów, muszę dodać, iż Wikingowie przybyli w to miejsce łodziami.

Później udaliśmy się na malowniczą wyspę św. Edwarda, gdzie wędrowaliśmy śladami Ani z Zielonego Wzgórza. Wyspa św. Edwarda jest miejscem narodzin (30 listopada 1874 w Clifton), dorastania i pochówku autorki tej książki – Lucy Maud Montgomery. Któż nie zna serii książek o Ani Shirley, to nie starzejący się międzynarodowy bestseler od ponad 100 lat.

Na koniec odwiedziliśmy wodospad Niagara, który de facto jest atrakcją dwóch krajów – Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wodospad, a właściwie kompleks trzech wodospadów Niagara, znajduje się przy granicy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Muszę przyznać, że to były zjawiskowe i niezapomniane widoki. Śmiem twierdzić że podróż do Kanady podczas Nocy w Bibliotece dla wszystkich uczestników była wyjątkowym przeżyciem i na długo zostaniemy pod wrażeniem jej piękna i wyjątkowości.

z pozdrowieniem bibliotekarskim

starszy kustosz Urszula Tłuczek