Komiks o gminie Zamość

Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem zrealizowała warsztaty literackie pt. „Czytaj i pisz z nami”. W warsztatach wzięła udział młodzież z kilku szkół gminy Zamość. Zajęcia odbyły się w dniach 30 i 31 maja, 1 czerwca oraz 7 września. Warsztaty przeprowadził Zbigniew Masternak, polski prozaik, autor scenariuszy filmowych, reportażysta. Celem warsztatów było przygotowanie uczestników do samodzielnego przygotowania i stworzenia krótkiego komiksu o gminie Zamość.

Warsztaty miały na celu wyjaśnienie pojęcia komiks – jaka to forma sztuki, która łączy obrazy i tekst, aby opowiedzieć historię. Jak powiedział Pan Zbigniew „To był intensywny czas, który zaowocował licznymi pracami. Tylko wybrane znalazły się w publikacji. Młodzież uczestnicząca w zajęciach wykazała się bogatą wyobraźnią. Wiele tekstów nawiązuje do historii, a także do legend. Sporo w nich także codzienności, które zawsze stanowią wspaniałą pożywkę dla komiksowej twórczości.”

Efektem warsztatów było wydanie komiksu pt. „Pod skrzydłami gryfa. Komiksy o gminie Zamość”, w którym to młodzi rysownicy opowiadają o historii gminy Zamość. W publikacji są rozmaite gatunki komiksu – od humorystycznego po bliski opowieściom grozy, obyczajowy i fantastyczny. Znajdują się krótkie formy i chociaż prace są czarno-białe, to wykorzystują różne techniki graficzne i rozmaicie przekazują warstwę słowną. Niekiedy bardzo wiernie odtwarzają rzeczywistość, czasem widać u autorów wpływ japońskiej mangi. Każda z opowieści zawartych w „Pod skrzydłami gryfa” czymś się wyróżnia, przybliża czytelnikom tło historyczne wydarzeń przedstawionych za pomocą „rysunków i dymków”.

Realizacja warsztatów oraz możliwość wydania komiksu była możliwa w ramach projektu Biblioteka Blisko Ciebie, który Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem zrealizowała w ramach Kierunku interwencji 4.1. Blisko |Lokalność |Inicjatywy |Społeczność |Kooperacja |Oddolność będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem konkursu dotacyjnego BLISKO jest Narodowe Centrum Kultury.

Elżbieta Stankiewicz

Print Friendly, PDF & Email