LITERATURA PIĘKNA

Błękitne dziewczynyPolecamy!!!


Ewa Podsiadły – Natorska, Błękitne Dziewczyny

„Kobiety są niesamowite. Niech skonam, jeśli to nieprawda”, przekonuje Kaja Redo główna bohaterka książki pt. „Błękitne Dziewczyny” Ewy Podsiadły –Natorskiej. Kaja Redo pracuje w redakcji tygodnika, zarabia niewiele, ma 29 lat i mieszka z rodzicami w Radomiu. Spośród tłumu wyróżnia ją jedno – mimo różnych niepowodzeń, znalazła swój sposób na szczęście. Jest nim projekt internetowy „Szczęśliwe Polki”, gdzie umieszcza zdjęcia kobiet, które odniosły sukces. Nie jakiś wielki, spektakularny, ale swój własny, mierzony swoją miarą. Pozornie błaha strona na Facebooku w szybkim tempie rozrosła się do potężnych ilości wpisów. Wystarczył impuls, by uzyskać reakcję tysięcy kobiet, które postanowiły zmienić swoje życie i dołączyć do „Szczęśliwych Polek”.

Błękitne Dziewczyny” to zabawna, wzruszająca i mocno osadzona w realiach opowieść o tym, że szczęście nie zależy od tego gdzie żyjemy i ile mamy na koncie. To książka z wielką dawką pozytywnej energii i dowodu na to, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Skłania do refleksji i działania. Ewa Podsiadły – Natorska otwiera Polkom oczy i uświadamia im prawdę o nich samych. Daje odwagę i pewność siebie, motywuje do realizowania swoich planów i marzeń. Akcję powieści, autorka osadziła w Radomiu, w mieście, w którym podobno żyje się najgorzej. Kaja i jej przyjaciółki Magda i Malwina, to zwykłe dziewczyny. Mają swoje problemy, lepsze i gorsze chwile. Mogą narzekać i nie robić nic albo wziąć życie w swoje ręce i zrobić coś sensownego. Każda ma jakiś wybór, i każda na swój sposób jest szczęśliwa. Bo szczęście to stan umysłu.

Autorka jest radomianką i tak napisała w swojej książce „ (…), to mój sprzeciw wobec zbiorowej frustracji i malkontenctwu, któremu ulegli Polacy – i wobec przekonania, że Radom jest dziurą, w której nic nie może się udać. Dotyczy to zresztą każdego innego miejsca na mapie Polski (…).” „Błękitne Dziewczyny” to fantastyczna opowieść o kobietach z pozytywnym podejściem do życia, która pociesza i bawi . Koniecznie musicie poznać Kaję Redo – radomską Bridget Jones.

Polecam Teresa Welcz


EVEREST

Everest. Na pewną śmierćBeck Weathers

Nie tak dawno temu w kinie pojawił się film Everest, który ukazuje najtragiczniejszy sezon zdobywania najwyższej góry świata Everest. Przy tej okazji pojawiło się również pierwsze polskie wydanie książki autorstwa uczestnika tragicznej wyprawy Beck’a Weathers’a Everest.

Dr Beck jest znanym lekarzem patologiem, himalaistą, który od wielu lat jest profesjonalnym mówcą inspirującym ludzi na całym świecie swoją wstrząsającą opowieścią o przetrwaniu mimo wszystko.

10 maja 1996 roku, wysoko w Strefie Śmierci na Mount Everest, w straszliwej burzy śnieżnej zginęło dziewięć osób. Następnego dnia jedna z nich dostała szansę na drugie życie. Kiedy ratownicy dotarli do Beck’a Weathers’a uznali, że umiera i zostawili go bez pomocy.

12 godzin później ślepy, bez rękawic, okryty lodem, dotarł jednak do obozu. Przeżył mimo ciężkich odmrożeń i utraty nosa. Jego książka to wstrząsający pamiętnik ocalałego uczestnika najtragiczniejszej wyprawy na Mount Everest. To także  poruszająca opowieść o tym, do czego może być zdolny człowiek kiedy dostaje od życia drugą szansę.

Książkę czyta się rewelacyjnie i naprawdę z zaciekawieniem.

Polecam Monika Bednarz

Print Friendly, PDF & Email