Wystawa minerałów Tymona Kalbarczyka – Noc Bibliotek2023

W dniu 6 października 2023 roku w Bibliotece Publicznej w Mokrem odbyła się po raz kolejny Noc Bibliotek pod hasłem „Absurd nie czytać”. W tym dniu mieliśmy ogromną przyjemność obejrzeć wystawę młodego człowieka Tymona Kalbarczyka, studenta pierwszego roku na Akademii Górniczo- Hutniczej na wydziale geologia, który jest pasjonatem zbierania kamieni i minerałów. Tymon jest członkiem grupy REALGAR od 2020 roku i posiada wiedzę geologiczną, gdyż został laureatem ogólnopolskiego konkursu geologiczno- środowiskowego PIG „ Nasza Ziemia – środowisko geologiczne wczoraj dziś i jutro” pod hasłem „Energia drzemiąca w skałach”, gdzie zdobył II miejsce wśród uczestników szkół ponadpodstawowych. Tymon prócz nagród rzeczowych uzyskał indeksy na uczelnie.

Wystawa Tymona była poświęconą minerałom. Niestety sam Tymon nie mógł być z nami, gdyż rozpoczął studia, ale zastąpił go tata Jarosław Kalbarczyk, dyrektor GOK w Wysokiem. Opowiedział nam jak jego syn, będąc małym chłopcem przejawiał zainteresowanie kamieniami, szukał złota przed schodami sklepu jubilerskiego. Zresztą złoto pasjonuje go cały czas. Kilka drobinek tego kruszcu ma w swoich zbiorach a jedną drobinkę znalazł w Suścu. Z czasem ta gorączka złota go opuściła na rzecz geologii, miłości do kamieni, miłości do minerałów. To co było wyeksponowane w czasie wystawy to tylko jedna piąta, czy jedna czwarta kolekcji, którą kompletuje od wielu lat. Część tych minerałów sam zbierał, gdyż odwiedził kilkanaście kamieniołomów. W kolekcji Tymona jest między innymi krzemień pasiasty, który znalazł w okolicach Olkusza oraz agat brązowy, który sam wydobył w małej wsi na Dolnym Śląsku – Nowy Kościół. Znajduje się tam las, w którym są dziury w ziemi i z nich wydobywa się kamienie agaty. Został również zaproszony do grupy osób, które organizują legalne wejścia do opuszczonych kopalni, do czynnych kamieniołomów i do kopalni kredy w Chełmie. Podsumowując spotkanie z kolekcją minerałów należy powiedzieć, iż była ona dla nas wspaniałą okazją do zapoznania się ze skarbami skrzętnie skrywanymi w głębokich warstwach skorupy ziemskiej. A Tymonowi życzymy dalszych sukcesów!

Monika Bednarz – BPGZ filia w Płoskiem i Zawadzie