„Czytanie zbliża”

WYSOKIE Ogólnopolski Tydzień Czytania

Z okazji XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom obchodzonego ph. „Czytanie zbliża”, w bibliotece w Wysokiem w dniach 7 – 9 czerwca,  zorganizowane zostały trzy wydarzenia kulturalne. Dla dzieci najmłodszych, przedszkolaków i oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Edwarda Kasprzysiaka w Wysokiem, odbyło się spotkanie „Rodzice czytają dzieciom”. Tematem przewodnim spotkania była „Lokomotywa” i inne wiersze Juliana Tuwima. Najbardziej jednak dzieciom spodobały się  dwa utwory: „Lokomotywa” i „Rzepka”, które wywołały wiele śmiechu i wprowadziły wszystkich  uczestników spotkania w znakomitą zabawę. Dzieci powtarzały występujący w wierszach refren, naśladowały różne odgłosy oraz ruchy. Po krótkiej gimnastyce lokomotywa z wagonami, utworzonymi przez dzieci, głośno wjechała na peron do dużej sali biblioteki. Tutaj  przygotowane były stoliki, na których znajdowały się różne akcesoria do wykonania pracy plastycznej do wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Zadanie polegało na tym, by każdy uczestnik zajęć  narysował jeden wagon  pociągu tak, aby można było połączyć go z innym wagonem. Zadanie wydawało się łatwe do wykonania. Wymagało jednak od dzieci skupienia i staranności pracy. W efekcie końcowym, powstała piękna lokomotywa, do której dołączono  22 wagony. Spotkanie  przebiegało w  wesołej i miłej atmosferze a zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Dzieciom czytali rodzice: Marta Kaniuk, Agnieszka Ciurysek, Anna Bartoń; nauczyciele: Jolanta Szewczuk, Anna Adamczuk i st. kustosz Teresa Welcz.

Dzieci klas I-III SP miały okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Panem Jarosławem Siekiem – scenarzystą, autorem ponad 30 książek dla dzieci. Spotkanie przebiegało w sposób bardzo urozmaicony. Autor w ciekawy sposób opowiedział o sobie, o swojej pracy i o inspiracjach zawodowych. W prezentacji  twórczości posługiwał się słowem, obrazem i dźwiękiem. Pan Jarosław recytował wiersze, fragmenty bajek czytał w oparciu o  prezentację multimedialną, a z audiobooku dzieci wysłuchały przygód „Rybka z Rybnika”. Dużo emocji wśród dzieci wywarła seria książek „Drużyna Orłów”, która opowiada o polskich piłkarskich reprezentacjach narodowych. Wszystkie bajki łączy lekkość, błyskotliwość, zabawa słowem, poczucie humoru i morał. Nie było tu miejsca na nudę. Autor zachęcał uczniów do ciągłego podejmowania wyzwań i nie zniechęcania się w swoich działaniach. Na zakończenie było mnóstwo pytań i ogromna kolejka do autora, by otrzymać dedykację w książce wraz z autografem.

WYSOKIE Ogólnopolski Tydzień Czytania

Po spotkaniu autorskim odbyła się uroczystość Pasowania na czytelnika biblioteki uczniów klasy I SP. Dla dzieci, była to chwila bardzo podniosła, ponieważ na  ceremonii pasowania  obecni  byli rodzice, a gościem honorowym Pan Jarosław Siek. Pod kierunkiem Pani Agaty Kuźmy dzieci przygotowały część artystyczną, w której zaprezentowały swoje zdolności, umiejętności, nabytą wiedzę i dziecięcy urok. W składance artystycznej mogliśmy usłyszeć o roli książki w życiu, o zdobywaniu i przyswajaniu wiedzy.  W całość wkomponowane były wiersze i piosenki dla mam z okazji Dnia Matki. Kończąc występ, dzieci wręczyły swoim mamom kwiatek, dostarczając w ten sposób dużo pozytywnych emocji. Po uściskach i całusach od mam, dzieci złożyły „Przyrzeczenie czytelnicze”. Ceremonię Pasowania na Czytelnika Biblioteki przeprowadziła Teresa Welcz, przez dotknięcie prawego ramienia dziecka obszerną książką pt. „4000 pytań i odpowiedzi”. Na pamiątkę tej uroczystości dzieci otrzymały Dyplomy Pasowania na Czytelnika, które wręczał Pan Jarosław Siek oraz książki z dedykacją i zakładką okolicznościową. Dzieci złożyły swój podpis na wspólnym Akcie Pasowania na Czytelnika Biblioteki uczniów kl. I Szkoły Podstawowej  w Wysokiem, który pozostanie w bibliotece. Uroczystość zakończona została bardzo miłymi wrażeniami  i słodkim poczęstunkiem.

czytanie-zbliza

Wszystkie przedsięwzięcia oparte były na książce i miały na celu zachęcenie rodziców do wspólnego czytania dzieciom, gdyż jest to najbardziej skuteczna i przyjazna metoda wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka i jego edukacji. Czytajmy dzieciom dla przyjemności i dla wspólnych chwil. Czytajmy tak, by pokochały czytanie.  A zatem: „Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!”

st. kustosz FB Wysokie Teresa Welcz