Bo sztuką jest „zatrzymać to, co ulotne!”

Skarby Gminy Zamość i ...

30 czerwca 2017 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem  miało miejsce rozstrzygnięcie V Edycji Konkursów: literacko-poetyckiego „ODKRYWAMY TALENTY POETYCKIE” oraz fotograficznego „SKARBY GMINY ZAMOŚĆ”. Celem konkursów jest przede wszystkim danie szansy osobom, które ukrywają swój dorobek i umożliwienie im prezentacji własnej twórczości na forum. I tak zadaniem uczestników było nadesłanie do Biblioteki Publicznej Gminy Zamość  samodzielnie napisanych utworów lub wykonanych  fotografii. Łącznie zgłosiło się 18 utalentowanych artystów. Komisja w składzie: Maria Duławska, Wiesława Łyś, Elżbieta Stankiewicz oceniła i nagrodziła nadesłane prace w trzech kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej, gimnazjum, dorośli. W trakcie uroczystego wręczenia dyplomów i nagród głos zabrała Pani Maria Duławska, słusznie zaznaczając, że te dwa konkursy zdecydowanie mają charakter kameralny; nie każdy bowiem może pochwalić się „dobrym piórem, czy okiem”. To są dziedziny, których szeregi zasilają nieliczni: „Poezja … nie lubi tłumów”. Wszyscy, którzy połknęli bakcyla – piszą, fotografują, tworzą … zasługują na wyraz uznania, gdyż są to sztuki nie łatwe, ale prawdą jest, że kto raz się wkręci nie odpuści: „to jest jak narkotyk”. Podobną opinię wyraziła nasza poetka na  forum społecznościowym: „Te dwa konkursy, to dowód artystycznych talentów skrywanych bardzo często i nie wiem czemu, gdyż każda pasja, jakieś zainteresowanie, to dowód wrażliwości na piękno, zatrzymanie w kadrze tego co ulotne. Mnie osobiście satysfakcjonuje to, że mieszkańcy Gminy Zamość tworzą poezję i to bez względu na wiek. Od kilku lat mam niebywały zaszczyt zasiadać w komisji i stwierdzam rozwijający się poziom tekstów literackich, różnorodność form i tematów. Jak to dobrze, że literaci znaleźli mecenasa i opiekuna w bibliotece, a najbardziej budujące jest to, że młodzież i dzieci tworzą wiersze. Sprawdzają się słowa Piotra Kuncewicza, że Lubelszczyzna jest zagłębiem poetów, udział w konkursach to potwierdza. Życzę wszystkim twórcom, by Pegaz czuwał nad Nimi i dodawał odwagi ”.

Poniżej lista osób nagrodzonych i wyróżnionych:

– w konkursie literacko-poetyckim  „ODKRYWAMY TALENTY POETYCKIE”:

W kategorii dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej:

II miejsce: Oliwia Malczewska, Magdalena Małek

Wyróżnienie: Zofia Ziemińska

W kategorii klasa V-VI i gimnazjum:

I miejsce: Martyna Działa

II miejsce: Aneta Głowacka, Wiktoria Pakuła

III miejsce: Agnieszka Karabin

W kategorii dorośli:

I miejsce: Krystyna Sikorska

II miejsce: Barbara Cioś

III miejsce: Genowefa Truba

Wyróżnienie: Halina Czesak

– w konkursie fotograficznym „SKARBY GMINY ZAMOŚĆ”:

W kategorii młodzież:

I miejsce: Piotr Sikorski za fotografię zatytułowaną „Sarny”

II miejsce: Patryk Soboń za zdjęcie pt. „Las w 3D”

III miejsce: Wiktoria Pakuła za „Zachód słońca”, Aneta Głowacka za fot. „Zachód słońca” oraz Zuzanna Niemczuk za zdjęcie zatytułowane „Konwalie i żuk”.

W kategorii dorośli:

II miejsce w kategorii osoby dorosłe otrzymała Barbara Hrabowska za fotografię pod nazwą „Żuraw”. Wyróżnienie zostało przyznane Krystynie Sikorskiej za „Regionalne smaki”.

oprac. A. Dubel