WYSTAWA PRAC MALARSKICH ROBERTA GOMUŁKI

30 września 2022 roku mieliśmy przyjemność gościć artystę Roberta Gomułkę, mieszkańca Gminy Zamość, który jest związany z zamojskim środowiskiem plastycznym. Swoje prace prezentuje na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Pan Robert na wystawie w Bibliotece w Mokrem zaprezentował ostatnie lata doświadczeń ze sztuką, która towarzyszyła mu od wielu lat i otworzyła mu wiele furtek na których zbudował swoje własne koncepcje. Przedstawił nam obrazy z ostatniej wystawy w BWA- Galerii Zamojskiej „7 Elementów – odsłona trzecia”. „Siedem elementów, czyli czas, przestrzeń, światło oraz cztery elementy pozostałe – woda, ogień, ziemia, powietrze, charakteryzują stan w jakim znajduje się materia i energia. Artysta chce nadać tym elementom znaczenie uniwersalne, bez których niemożliwa byłaby nasza obecność. Te elementy definiują obiektywną rzeczywistość, w której jesteśmy zanurzeni”.

Na przykład w jednym z żywiołów, gdzie przedstawione jest słońce w jego jakby gotującej się formie z gazu, to są komórki konfekcyjne. Tytuł obrazu jest jak transfer, czyli energia jaką daje słońce, daje nam podstawę do życia oraz jest podstawą wielu procesów zachodzących na Ziemi.

Artysta przedstawia w swoich obrazach również układy podwójne. Z góry widzimy odwrotną perspektywę gór w Australii i Kenię z wielkimi wodospadami. Poprzez taki widok podwójny pan Robert chciał stworzyć wrażenie większej perspektywy i jednocześnie poczuć wrażenie głębi i dynamikę spadającej wody. W drugim układzie podwójnym, na którym mamy Kenię z sawannami i u góry kawałek Marsa z wielkim kraterem, w którym znaleziono jakieś pozostałości struktur organicznych z przed milionów lat. Tutaj mamy symboliczne przedstawienie obiektów latających.

Na kilku obrazach jest namalowany sam autor, na przykład w lewitacji jest na tle Zamościa. Do stworzenia tej pracy wykorzystał zdjęcie z książki. Mówił, że śnił mu się taki sen, jak unosi się nad Zamościem. Czuł wtedy taką niesamowitą lekkość i chciał ten sen zrealizować. Obraz był dla niego bardzo pracowity, bo jednak wymagał od niego bardzo dużej znajomości perspektywy.

Rewelacyjnym tłem wystawy i prezencji artysty Roberta Gomułki była muzyka Vangelisa do filmu Blade Runner 2049 (Łowca Androidów).

Na koniec pan Robert podarował bibliotece swój obraz z układu podwójnego, który będzie nam przypominał to przemiłe spotkanie. Jeszcze raz dziękujemy.

Starszy kustosz M.B./BPGZ Filia w Zawadzie