„Banknoty i monety z lubelskiego regionu”

W trakcie „Nocy w Bibliotece”, 30 września 2022r. można było zobaczyć i posłuchać historii o polskich banknotach i monetach kolekcjonerskich, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski, których tematyka dotyczyła lubelskiego regionu (miejsca, osoby i historia). Na spotkaniu z Markiem Momotem, pracownikiem Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie, wysłuchaliśmy opowieści m.in. o pierwszej srebrnej i kolekcjonerskiej monecie polskiej z 1966 r., oglądając wizerunki obu stron. Na rewersie monety dookoła stylizowanych postaci Mieszka I i Dąbrówki – książęcej pary z X wieku, wśród umieszczonych herbów znaleźć można symbol Lublina, stolicy regionu. Niewiele ze słuchaczy wiedziało, że na wprowadzonych do obiegu monetach znalazły się także inne miasta regionu: Chełm, Kazimierz Dolny, Radzyń Podlaski, a także Zamość (wartość o nominale 300 000zł). Nie było problemu z rozpoznaniem Zamościa na rewersie monety z 1993 r., gdzie utrwalona została stylizowana mapa miasta (z lotu ptaka), pierwotnie narysowana w 1618 r. Natomiast były pewne trudności przy pytaniu prowadzącego prezentację, co to jest za postać która została utrwalona na rewersie monety z 2017 r. „Kaplica Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie” (fragment fresku). W pamięci uczestników spotkania wpisała się historia o pacyfikacji kopalni „Wujek”, gdzie w 1981 r. ofiarą brutalnej pacyfikacji ZOMO byli górnicy. Jedną z osób upamiętnionych na kwadratowej srebrnej monecie kolekcjonerskiej NBP w 2021 r. „Pamięci ofiar stanu wojennego” był Józef Giza z Tarnogrodu (górnik). Jedną z towarzyszących wydarzeniu wystaw była udostępniona w Bibliotece wystawa monet kolekcjonerskich wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski w 2021 i 2022 r.(na plakatach). Można ją nadal oglądać w siedzibie Biblioteki w Mokrem i w filii w Wysokiem do końca grudnia 2022 roku.

Marek Momot z NBP oddział w Lublinie i Elżbieta Stankiewicz-dyrektor BPGZ w Mokrem