WARSZTATY Z KULTURĄ WĘGIERSKĄ

Spotkanie z kulturą węgierską zorganizowane przez BPGZ Mokre dla dorosłych czytelników. Spotkanie poprowadził:  György Lakatos oraz wolontariuszki Jenny Martín Sánchez z gorącej Hiszpanii oraz Fatma Gurbanova z „krainy wiecznego ognia”, czyli z Azerbejdżanu. Na zdjęciu uczestnicy spotkania przy wspólnym stole słuchają opowieści rodem z Węgier.13 grudnia 2017 r. w ramach Tygodnia Kultury Węgierskiej w BPGZ w Mokrem odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z klas IV - VII, ze SP w Wólce Wieprzeckiej, pod hasłem: "Ciekawostki z kraju naszych bratanków" poprowadził je György Lakatos Węgier z Budapesztu. Na zdjęciu uczestnicy warsztatów uczą się tańców węgierskich.


13 grudnia 2017 r. w ramach Tygodnia Kultury Węgierskiej w BPGZ w Mokrem odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z klas IV – VII, ze SP w Wólce Wieprzeckiej, pod hasłem: „Ciekawostki z kraju naszych bratanków” poprowadził je György Lakatos Węgier z Budapesztu. György Lakatos już od siedmiu lat przebywa w Polsce, a od trzech lat mieszka w Zamościu i pracuje jako wolontariusz w Stowarzyszeniu  „Krok za Krokiem”. György bardzo dobrze mówi po polsku i śmiało można o nim powiedzieć „człowiek orkiestra”, ponieważ gra na skrzypcach, gitarze i ludowym instrumencie cytra. W trakcie warsztatów nasz węgierski gość pokazał jak wiele łączy nasze narody m.in. wspólne dramaty, czy postacie historyczne takie jak: Ludwik Węgierski, Józef Bem, Stefan Batory z Siedmiogrodu, czy też św. Kinga i św. Jadwiga. Młodzież miała okazję poznać stereotypy jakie powszechnie funkcjonują, a dotyczą m.in. kuchni, że potrawy węgierskie są bardzo ostre. Ten mit został obalony przez naszego gościa, ponieważ Węgrzy używają bardzo dużo słodkiej czerwonej papryki i dlatego ich potrawy są czerwone, ale nie ostre. A objadają się tak samo jak my m. in. bigosem, czy gołąbkami. Wspólnie obejrzeliśmy bajkę „Salceson”, a György Lakatos opowiedział ją nam po polsku. Dużo frajdy sprawiła wszystkim nauka narodowego tańca „Czardasz”. Nie mogło w trakcie warsztatów zabraknąć, także słodkości. Młodzież sama przygotowała słodki deser z makiem wg. oryginalnego przepisu naszego gościa. Pełni wrażeń duchowych i kulinarnych pożegnaliśmy naszych młodych gości, bo już za chwilę rozpoczęły się kolejne warsztaty kulturalno – kulinarne dla osób dorosłych.

W kolejnym spotkaniu oprócz György Lakatos gościliśmy w bibliotece wolontariuszki Jenny Martín Sánchez z gorącej Hiszpanii oraz Fatma Gurbanova z „krainy wiecznego ognia”, czyli z Azerbejdżanu. Wspaniałe trio przygotowało dla nas oryginalny gulasz ugotowany w specjalnym kociołku. Smakował wyśmienicie. Rozmawialiśmy o książce Gyula Csics „Węgierska rewolucja 1956. Pamiętnik dwunastolatka” i o tym, że mieszkańcy Zamościa i okolic włączyli się do akcji oddając krew dla rannych powstańców. Upamiętnieniem tego wydarzenia jest tablica na Kropli Mleka.

Uświetnieniem naszego spotkania była gra na cytrze, skrzypcach oraz na gitarze i odśpiewanie w oryginale utworu „Gyöngyhajú lány” (w Polsce znana pod tytułem: „Dziewczyna o perłowych włosach” – ballada rockowa węgierskiej grupy Omega, nagrana w 1969 roku), jak widać do tej pory nic nie straciła na aktualności.

I tym miłym akcentem zakończyliśmy spotkania z kulturą węgierską, ale nie kończymy znajomości i spotkań  z wolontariuszami.

Elżbieta Stankiewicz


Print Friendly, PDF & Email