TYDZIEŃ KULTURY WĘGIERSKIEJ

TYDZIEŃ KULTURY WĘGIERSKIEJ. Na zdjęciu w kolorowych sukniach skład zepołu TAMBURINO pod kierunkiem Joli Wiśniewskiej, czytelniczki, członkinie DKK Mokre, Dyrektor Biblioteki, Pani Anna Butrym - tłumaczka, vlogerka, konferansjerka i prezenterka.


„Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli, i do szklanki (węg. Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát) – historyczne przysłowie obecnie występujące zarówno w języku polskim, jak i węgierskim, krótka rymująca się formuła mówiąca o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego” [źródło Wikipedia]. Tym krótkim przysłowiem rozpoczęliśmy Tydzień Kultury Węgierskiej w Bibliotece w Mokrem. 11 grudnia 2017 roku otworzyliśmy wystawę książek dla dzieci i dorosłych autorstwa węgierskich pisarzy. Kolejną akcją było 12 grudnia podsumowanie konkursu prasowo-czytelniczego ph. „Polak, Węgier, dwa bratanki”, pod patronatem Wójta Gminy Zamość Ryszarda Gliwińskiego, w którym nagrody i dyplomy otrzymało 70 osób: dzieci, młodzieży i dorosłych. I jak twierdzili uczestnicy konkursu trzeba było się napracować szukając w Internecie informacji i ciekawostek na temat kultury, historii i kulinariów Węgrów.

Nasze spotkanie uświetniła Anna Butrym tłumaczka, vlogerka, konferansjerka i prezenterka. Niekwestionowaną pasją Pani Ani jest m.in. popularyzowanie kultury węgierskiej w ramach projektu „Węgierska Randka”, prezentowanego w postaci regularnych nagrań wideo, dostępnych jako vlog w serwisie You Tube.

Mam wrażenie, że Pani Ania wiedzą o pisarzach, literaturze oraz kuchni zaraziła nas swoją węgierską pasją. Odniesienie w prezentacji do aspektów geograficznych, historycznych i kulturalnych oraz ukazanie wspólnej wielowiekowej tradycji potwierdziło tezę, że z Węgrami mamy bardzo dużo wspólnego.

Kolejną atrakcją tego popołudnia był występ zespołu wokalno – tanecznego „Tamburino” z Tomaszowa Lubelskiego, który żywiołowo wykonał dla naszych gości kilka utworów w języku polskim i romskim. A wielobarwne spódnice zawirowały w ekspresyjnych tańcach wręcz porywających widownię do tańca.

Nikt tego dnia nie wyszedł z biblioteki bez prezentu w postaci gry edukacyjnej „Z flisakami z biegiem Wisły”. Było to jednocześnie podsumowanie projektu trwającego od 01 marca do 31 grudnia 2017 roku, a sfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ten przedświąteczny czas i spotkanie wielokulturowe uwieńczone zostało opłatkiem i wzajemnymi życzeniami.

Elżbieta Stankiewicz

Print Friendly, PDF & Email