VIII OTWARTE DNI BIBLIOTEKI

 

VIII OTWARTE DNI BIBLIOTEKI


23 marca 2019 r. - VIII OTWARTE DNI BIBLIOTEKI. W ramach wydarzenia Biblioteka Publiczna Gminy Zamość w Mokrem zorganizowała spotkanie autorskie i warsztaty tworzenia książeczki marzeń z Panią Moniką Sawicką.


23 marca 2019 r. nasza biblioteka świętowała VIII już Otwarte Dni Biblioteki, był to zatem dzień szczególny dla nas oraz naszych drogich czytelników. Dni Otwarte, to przede wszystkim chwila, kiedy możemy przeanalizować mocne i słabe strony oraz wspólnie zastanowić się, jakie ciekawe rozwiązania warto by wprowadzić, by zachęcić młodzież do częstszych odwiedzin. Zgodnie z charakterem tej inicjatywy, jak i z ideą przypadających w tym samym czasie uroczystych obchodów Światowego Dnia Poezji, nasza biblioteka zaaranżowała spotkanie autorskie dla odwiedzających nas czytelników. Zgromadzeni w tym dniu uczestnicy skorzystali z przygotowanych atrakcji: wiosennych warsztatów oraz corocznego zwiedzania Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Tegoroczne zaproszenie trafiło do uczniów Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej. Gościem specjalnym była Pani Monika Sawicka – autorka powieści dla dzieci i dorosłych, pisarka poruszająca w swojej twórczości kluczowe sprawy z życia każdego człowieka, jak: miłość, przyjaźń, marzenia … Te ostatnie – MARZENIA – stały się punktem wyjścia pierwszych wiosennych warsztatów w gmachu Biblioteki Publicznej Gminy Zamość w Mokrem, przebiegających pod znaczącym tytułem: „Książka naszych marzeń”. Hasłem naczelnym spotkania prowadząca uczyniła słynny cytat Walta Disneya: „Jeżeli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz też tego dokonać!”. Główne cele spotkania, to: edukacja poprzez przytoczenie konkretnych przykładów ludzi sukcesów, ćwiczenie wyobraźni, inspirowanie do podejmowania nowych wyzwań, rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności, budowanie pozytywnego wizerunku siebie oraz poczucia własnej wartości. W toku praktycznych działań młodzież z klas IV – VII, w kilkuosobowych zespołach, techniką kolażu opracowała własne książeczki będące wizualizacją ich marzeń. Powstałe w ten sposób prace pozwoliły uczestnikom nie tylko uświadomić, czy przybliżyć ich własne pragnienia, ale przede wszystkim zaplanować drogę ku realizacji wyznaczonych celów; tym prostym zabiegiem sprawiając, że staną się one czymś bardziej realnym „niemal na wyciągnięcie ręki”. W trakcie warsztatów uczestnicy wykazali się niesamowitą kreatywnością, a efekt ich zaangażowania to przede wszystkim ich osobista satysfakcja, kolejne pomysły na siebie oraz słowa dla tych, którzy nadal szukają swojej drogi: „Biegnij za marzeniami, nawet jeśli ich nie dogonisz, to przynajmniej schudniesz!”, „Marzenia się spełniają!”, „Marzenia nie mają metryczki!”. Twórców tych budujących słów zapraszamy po latach – powstałe KSIĄŻECZKI MARZEŃ zostaną w naszej bibliotece, być może w przyszłości miło będzie skonfrontować aktualne marzenia z poprzednimi i być może uda się dopisać kolejny rozdział …

W trakcie powyższego spotkania grupa uczniów z klas 0 – III Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej skorzystała z corocznej wizyty w Aeroklubie Ziemi Zamojskiej. Wizyta na pobliskim lotnisku należy do tych tradycji naszych Otwartych Dni Biblioteki, które myślę, że warto pielęgnować zwłaszcza, że są one ciekawe i warte zachodu. Kto wie, może właśnie po takiej wizycie niejeden młody człowiek zamarzy być pilotem! Jeśli nawet nie, to które dziecko na świecie na widok samolotu nie zadziera głowy w górę i nie śpiewa: „Panie pilocie, dziura w samolocie…”. Możliwość zobaczenia tych fascynujących maszyn z bliska dla większości nie jest chlebem powszednim. Korzystając z obecności profesjonalnego przewodnika, dodatkowo dzieci miały okazję osobiście dopytać o nurtujące ich kwestie. Z tej atrakcji skorzystali również uczniowie klas IV – VII z powyższej szkoły.

Wracamy z lotniska do naszej biblioteki, gdzie czekają na naszych uczestników kolejne ciekawe warsztaty i nasz gość specjalny. Tym razem Pani Monika poprowadziła zajęcia dla młodszej grupy uczniów z klas 0 – III. „Kajtusiowe Spotkanie” – to propozycja lekcji czytelniczej z elementami kampanii na rzecz zwierząt. Tytułowy bohater jest równocześnie głównym bohater książeczki autorstwa Moniki Sawickiej, pt. „O Kajtku szczęściarzu” oraz całego cyklu będącego zbiorem przygód mądrego pieska: „Kajtuś rusza w świat”, „Zakochany Kajtek” i „Kajtuś patriota”. Spotkanie to, to równocześnie lekcja przyjaźni, odpowiedzialności i szacunku. „To serdeczna, pełna radości i uśmiechu rozmowa Autorki z Najmłodszymi”, zakończona odczytaniem fragmentu książeczki, krótkim quizem dla słuchaczy i częścią artystyczną poświęconą tworzeniu portretu głównego bohatera. Z tych warsztatów dzieci zabrały nie tylko miłe wspomnienia i autorski rysunek, ale także wiedzę na temat tego, jak powstają książki. W trakcie warsztatów Pani Monika w przystępny sposób opowiedziała na czym polega praca pisarki: na przykładzie zimowej zabawy – lepienia bałwana oraz przy czynnym udziale dzieci, wyjaśniła etapy powstawania książki i odpowiedziała na pytania: co jest inspiracją dla pisarza? Gdzie mieszkają pomysły? Co to jest wyobraźnia? Spotkanie zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem.

Mamy nadzieję, że nasze starania i innowacyjne pomysły przysłużą się zwiększeniu liczby aktywnych i zadowolonych czytelników. Zapraszamy do Biblioteki!

(bibliotekarz Anna Dubel)

Print Friendly, PDF & Email