VI OTWARTE DNI BIBLIOTEKI

17342513_1143852192404176_4423808549943502846_nJuż po raz szósty Biblioteka Publiczna Gminy Zamość otworzyła swoje podwoje dla najmłodszych mieszkańców gminy. 21 marca 2017 roku, punkt 9:00 przyjechała do nas młodzież ze Szkoły Podstawowej w Sitańcu, aby razem świętować VI Otwarte Dni Biblioteki, Pierwszy Dzień Wiosny, Międzynarodowy  Dzień z Poezją oraz rozpoczęliśmy tego dnia Tydzień z Internetem.

W tym dniu gościliśmy również Panią Annę Sakowicz, która dla młodzieży z klas IV – VI przeprowadziła warsztaty czytelnicze dotyczące Kociewia (w formie prezentacji multimedialnych: „Kociewie na mapie Polski”, „Herb regionu i jego znaczenie”). Spotkanie rozpoczęło się rebusem „Skąd przyjechałam?”. Pisarka w obrazowy sposób przybliżyła uczestnikom folklor tego regionu (obejrzeliśmy stroje oraz oryginalny haft kociewski, w którym dominują czerwone maki). Następnie młodzież poprzez zabawę zapoznała się ze specyfiką i zawiłością języka kociewskiego – Pani Ania przygotowała zgadywankę dotyczącą nazw członków rodziny (i tak np. lólek to dziadek, a knap to chłopiec) oraz liczne rebusy.

Dzięki tym oryginalnym warsztatom naprawdę w naszej bibliotece zawitała wiosna, chociaż na dworze jeszcze nie koniecznie można było ją dostrzec. I tak pierwszy dzień wiosny był zaakcentowany przez panią Anię wierszem „Wiosna”, przeczytanym oczywiście po kociewsku. Zadaniem uczestników spotkania było również ułożenie wierszyka, a dokładnie dwuwersowej rymowanki na temat wiosny. Po warsztatach młodzież przeszła do Aeroklubu Ziemi Zamojskiej.


Grupa młodsza (z klas I – III) po powrocie z wycieczki po Aeroklubie i napełnieniu brzuszków 🙂 przystąpiła do warsztatów na temat „Jak powstają bajki?”. Przy tej prezentacji pisarka posłużyła się własną opowieścią o leniusiołkach (Leniusiołki to bohaterowie bajki, która – jak pochwaliła się nam autorka, drukiem ukarze się jesienią 2017r., a honorarium z tego tytułu zostanie przekazane na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Nowotwory w Szczecinie). Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia: „Jak powstają bajki?”, „Co może być inspiracją dla autora?”, „Autor wymyślił historię – co dalej?” oraz „Skąd się wzięły leniusiołki?”. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym ph. „Jak wyglądają leniusiołki?”. Następnie Pani Ania przeczytała fragment bajki, aby bliżej zaprezentować te przesympatyczne stworki. Ciekawostką było również to, że mogliśmy od razu zobaczyć je na żywo, ponieważ autorka specjalnie na nasze spotkanie przywiozła kilka egzemplarzy uszytych własnoręcznie. Każdy mógł potrzymać leniusiołka i pracusiołka (zdecydowanie te pierwsze mięciutkie i kolorowe bardziej przypadły do gustu dzieciakom).  Bardzo dużo emocji wywołało losowanie nagród dla uczestników konkursu. Wylosowane zostały trzy osoby, które otrzymały maskotki – pocieszne leniusiołki.


DZIEŃ Z INTERNETEM i DZIEŃ Z POEZJĄ zakończyliśmy głośnym czytaniem. W ramach powyższych akcji przybyli w tym dniu uczniowie, ze SP w Sitańcu, wzięli udział w zajęciach, pt. „Z poezją dookoła świata”. W trakcie spotkania zaprezentowano kilka ciekawych adresów stron internetowych udostępniających utwory polskich oraz zagranicznych poetów, a także blogi na których istnieje możliwość podzielenia się własną twórczością. I oczywiście odczytano fragmenty wybranych wierszy. Czytanie poezji dało uczestnikom szansę sprawdzenia swoich umiejętności recytatorskich (dzięki aplikacji DRAGON DICTATION recytatorzy mogli przekonać się na ile ich deklamacje są bliskie MISTRZOM POPRAWNEJ DYKCJI).

(oprac. Dyrektor Biblioteki Elżbieta Stankiewicz i młodszy bibliotekarz Anna Dubel)

Print Friendly, PDF & Email