LEKCJA BIBLIOTECZNA

img_4428

14 marca 2017 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość odbyła się lekcja biblioteczna z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, pt. „Katalogi źródłem informacji o zbiorach”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Mokrem pod opieką nauczyciela języka polskiego Pani Jadwigi Konopki (uczestników przywitała Dyrektor Elżbieta Stankiewicz). Głównym celem lekcji było zapoznanie ich z warsztatem informacyjnym biblioteki oraz bazą elektroniczną. Lekcję z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przeprowadziła Anna Dubel – młodszy bibliotekarz. Prowadząca zapoznała młodzież z organizacją i zasadami funkcjonowania biblioteki. Na początku uczniowie mieli okazję bliżej poznać katalogi tradycyjne – kartkowe, za pomocą których można wyszukiwać książki znajdujące się w naszym zbiorze. Poznali w ten sposób katalog alfabetyczny autorski i tytułowy oraz katalog rzeczowy, w którym opisy bibliograficzne książek ułożone są w porządku działowym (tematycznym). Każdy uczeń otrzymał kartę katalogową i mógł zapoznać się z takimi pojęciami jak: opis bibliograficzny, hasło przedmiotowe, sygnatura, klasyfikacja UKD, numer inwentarzowy oraz ISBN. Uczniowie indywidualnie przeglądali katalogi. Poszukując interesujące ich pozycje przekonali się, jak ważnym źródłem informacji o księgozbiorze jest katalog biblioteczny.

Po tej części poznawczej przyszedł czas, aby poznać katalog biblioteczny w wersji elektronicznej (katalog MAK+) i ostatecznie porównać oba katalogi (oczywiście zadanie to wypadło na korzyść tego drugiego. Za pomocą katalogu on-line czytelnicy mogą zdecydowanie więcej dowiedzieć się o zbiorach bibliotecznych, a także sprawniej i szybciej je przeszukiwać).

Lekcja zakończyła się podaniem spisu przydatnych adresów online z dostępem do darmowych zbiorów (naturalnie nie da się nie zauważyć, że najbardziej sprawdzonym, a przy tym największym źródłem informacji i dostępnych darmowych zbiorów jest BIBLIOTEKA – dlatego serdecznie zapraszamy . I jeszcze krótka wycieczka po bibliotece podczas której uczniowie dowiedzieli się, jakie zbiory posiada nasza biblioteka i gdzie się one dokładnie znajdują (omówienie ustawienia księgozbioru bibliotecznego, wskazanie działu z kategorii wiekowej naszych dzisiejszych gości zakończone wypożyczeniami).

A taki wpis pamiątkowy w kronice umieścili uczestnicy lekcji: „<Książka prowadzi Cię w nieznane krainy …> Dziękujemy za podróż w <nieznane>, uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Mokrem”. Niech zatem zdobyta w tym dniu wiedza pozwoli wam na spokojne wędrowanie po „nieznanym”. (Anna Dubel)