22.03.2016 r.
W kolejnym dniu V Otwartych Dni Biblioteki, połączonym z obchodami Dnia Poezji, gościliśmy w bibliotece uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Mokrem. Dzieci wzięły udział w spotkaniu poetyckim z Panią Marią Duławską. Panią Marię gościliśmy już w dniu wiosny, ale tak dobrej poezji nigdy nie jest dość! Nie tylko ja jestem tego zdania, jak się okazało młodzi czytelnicy również wykazali ogromne zainteresowanie wierszami i rymowanymi zagadkami ,,naszej poetki” – co dało się odczuć w trakcie spotkania, jak i na zakończenie, kiedy to dzieci w spontanicznym geście serdecznie podziękowały Pani Marii za pierwsze wiosenne chwile z poezją.
My także raz jeszcze dziękujemy Pani Mario, tym razem na forum, za dzisiejsze zaangażowanie, jak i za całokształt! Cieszymy się jednocześnie, że to spotkanie poetyckie przyniosło tyle radości (a taki wpis został utrwalony na kartach naszej kroniki: ,,Dzień Poezji, to święto dla duszy i radość słuchania tekstów poetów. Dziękuję za możliwość spotkania w Mokrem – Duławska”).
Tego dnia korzystając z okazji, że tak licznie zawitali do nas młodzi czytelnicy, zaprezentowaliśmy animowane bajki Pana Jarosława Sieka (,,Rybek z Rybnika” oraz trzy książeczki w formie audiobooków tworzące serię, pt. „Drużyna orłów” – opowiadające o tryumfie polskich reprezentantów na mistrzostwach świata w siatkówce i piłce ręcznej, o historycznym zwycięstwie biało-czerwonych nad Niemcami w piłkarskich eliminacjach mistrzostw Europy).
Dzieci obejrzały również interaktywne bajki z użyciem bibliotecznych Tabletów: ,,Smok” (współczesna wersja ,,Smoka Wawelskiego”), ,,Alicja w Krainie Czarów”, ,,Amelie LITE”, wierszowaną – interaktywną książeczkę ,,Miś zdrówko”.
Dodatkowo uczestnicy poznali aplikację ,,My story”, ,,Fair Tale”, ,,Your Fairytale” (wszystkie trzy stworzone z myślą o doskonaleniu kreatywnych zdolności dzieci, przeznaczone do projektowania autorskich historyjek). Pokrótce wspomnieliśmy o aplikacjach: ,,Doradca smaku” (aplikacja dla pasjonatów kuchni; dająca możliwość wyszukiwania interesujących nas przepisów nie tylko według konkretnych kategorii, ale też z uwzględnieniem produktów, jakie posiadamy w naszej lodówce), ,,Duolingo” (nauka języka angielskiego z tą aplikacją jest ciekawa i uzależniająca! Zdobywasz punkty za poprawne odpowiedzi, sprawdzasz się w zadaniach na czas i gromadzisz punkty. Niewielkich rozmiarów lekcje, co potwierdzają badania, są efektowne) oraz portalu społecznościowym ,,Pinterest” (jest to ogromna baza wiedzy i niesamowitych pomysłów z różnych dziedzin; jego użytkownicy otrzymują możliwość kreowania nieograniczonej ilości tablic, którymi sami dyktują tematy i decydują, co ma się na nich znaleźć. Zawartość to głównie przekaz wizualny: zdjęcia i krótkie filmiki instruktażowe oddające pasje wielu ludzi. Tu każdy może podzielić się swoimi pomysłami! Użytkownicy Pinteresta są bardzo otwarci na niecodzienne rozwiązania. Nikogo już nie dziwią projekty lamp z płyt CD. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie!).
Na koniec niecodziennego spotkania w bibliotece dzieci odczytały kilka wierszowanych utworów, przygotowanych przez Panią Dorotę.
(Anna D.)