Pierwszy Dzień Wiosny

BPGZ Mokre 21.03.2016 Światowy Dzień Poezji (spotkanie autorskie z Marią Duławską, na zdjęciu grupa przedszkolaków z nauczycielkami)21.03.2016 r. – dzień szczególny dla naszej biblioteki i naszych drogich czytelników. Wyjątkowy nie tylko dlatego, że jest to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również, a raczej zwłaszcza ze względu na fakt, że w tym dniu świętowaliśmy V Otwarte Dni Biblioteki oraz Światowy Dzień Poezji (święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”).

Zgodnie z charakterem Dni Otwartych, jak i samej idei przyświecającej uroczystym obchodom Dnia Poezji, nasza biblioteka również zaaranżowała spotkanie poetyckie dla czytelników. Gościem specjalnym była Pani Maria Duławska – zamojska poetka, ciesząca się wielką sławą i bogatym dorobkiem poetyckim, o czym świadczą nie tylko same dzieła Pani Marii, ale także liczne nagrody. Pani Maria jest m. in. laureatką nagród resortowych: Ministra Edukacji Narodowej II stopnia, Wojewody Zamojskiego, Prezydenta Zamościa, Kuratora i Inspektora Oświaty i Dyrektora Szkoły, odznaczona została Złotym Krzyżem za zasługi i Złotą Odznaką ZNP. Za działalność i twórczość literacką otrzymała Nagrodę Literacką Głosu Nauczycielskiego i Dyplom Ministra Dziedzictwa Narodowego, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury oraz wiele nagród, dyplomów od władz Zamościa. I wisienka na torcie – w 2014 roku została uhonorowana „Srebrnym Wawrzynem” – nagrodą Związku Literatów Polskich (Kapituła Wawrzynów Literackich uznała dorobek Marii Duławskiej za „dojrzałą twórczość wnoszącą trwałe wartości do współczesnej literatury”).

Na tegoroczne spotkanie autorskie zaproszeni zostali uczniowie klas podstawowych (w dwóch grupach: klasy I-III oraz IV-VI) z Zespołu Szkół w Wysokiem i chociaż Pani Maria jest autorką nie tylko utworów dla dzieci (ale również 12 tomików poetyckich, w tym kilku z fraszkami i aforyzmami), to na obecnych, jak się okazało, właśnie ta pierwsza – poezja dziecięca wywarła największe wrażenie. Nie skłamię jeśli powiem, że tego dnia w murach naszej biblioteki odbyło się spotkanie z poezją dziecięcą i to nie byle jaką! W trakcie spotkania poetka odpowiedziała też na szereg pytań naszych ciekawskich czytelników, m. in. znalazły się w pakiecie te pytania, które zawsze nurtują odbiorców – skąd czerpie się pomysły, co jest źródłem inspiracji, pytanie o pierwszy utwór i początki twórczości.

Tradycją w naszej bibliotece stała się coroczna wizyta w Aeroklubie Ziemi Zamojskiej, a ponieważ tradycje warto pielęgnować (zwłaszcza jeżeli są one ciekawe i warte zachodu), dlatego także w tym roku dzieci mogły skorzystać z tej atrakcji.

I na zakończenie nie zapominamy o ogólnopolskiej Akcji Tygodnia z Internetem. Z okazji tej inicjatywy dzieci miały okazję obejrzeć animowane bajki Pana Jarosława Sieka (,,Rybek z Rybnika” oraz bajki, które zostały udostępnione na własny użytek naszej biblioteki, a które do tej pory nie zostały opublikowane w Internecie). Trzy książeczki w formie audiobooków oparte na autentycznych wydarzeniach z historii polskich olimpijczyków (seria „Drużyna orłów” opowiada o tryumfie polskich reprezentantów na mistrzostwach świata w siatkówce i piłce ręcznej; o historycznym zwycięstwie biało-czerwonych nad Niemcami w piłkarskich eliminacjach mistrzostw Europy. Co ciekawe, każda część to zupełnie inne orły, zupełnie inna drużyna, inna historia i morał).

Świat animacji, bajek, obrazów – z pewnością trafia do każdego dziecka. Wielkim entuzjazmem cieszyła się więc interaktywna bajka ,,Smok”. Aby pokazać obecnym w jak prosty sposób można stworzyć własną animowaną historyjkę, zaprezentowaliśmy dwie aplikacje: iTellTales oraz Animation for Kids. Obie, dla co niektórym naszym stałym bywalcom – dobrze znane, ale warte przypomnienia. Z pomocą tych dwóch narzędzi w szybkim czasie stworzycie efektowne animacje obrazkowe i bajeczne historyjki.

Podsumowując – było miło, wiosennie, a dzięki poetyckim obrazom malowanym wierszami Pani Marii było naprawdę bajecznie! (Anna D.)

Print Friendly, PDF & Email