Tydzień bibliotek w fili bibliotecznej w Żdanowie

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odwiedziły nas dwie grupy sześciolatków wraz z paniami opiekunkami. Przygotowano dla nich lekcję biblioteczną pt. ,,W krainie bajek i baśni”. W trakcje spotkania przedstawione zostały kolorowe ilustracje różnych bajek i baśni, które wprowadziły dzieci w ich w zabawny tekst. Dzieci dowiedziały się co to są bajki, baśnie, czym się różnią, o czym mówią, co przedstawiają, rozmawialiśmy o tym, kto czyta im w domu bajki. Po wysłuchanych fragmentach różnych bajek chętnie odgadywali z jakiej bajki dany fragment pochodzi. Odgadywaliśmy zagadki dotyczące znanych bajek, baśni. Dzieci wysłuchały również bajkę opowiedzianą przez panią bibliotekarkę pt. „Miecio bałaganiarz o chłopcu, który nie umiał dbać o porządek i nic nie umiał znaleźć szukając biletu na lotnisko i ciągle mówił, że nie trzeba sprzątać, bo paco, bo na co sprzątać. A morał z bajki był taki, że w swoim bałaganie nie znalazł biletu na lotnisko i został na swoich starych śmieciach. Dzieci również wysłuchały wiersza J. Huszczy pt. „Skarga książki”. Dzieciaki odpowiadały na zadane pytania z wysłuchanego wiersza na co skarży się książka i jak należy dbać o książki. Po ciekawych burzliwych rozmowach o poszanowaniu książek przeczytano List i Prośbę Książki, która zostawiła list dzieciom. Jak należy o nią dbać aby służyła całymi latami? Spotkanie w bibliotece odbyło się w miłej i sympatycznej atmosferze. Każdy uczestnik spotkania wyszedł z biblioteki z nagrodą i uśmiechem na twarzy i obietnicą, że wróci tu jeszcze nie raz.

Elżbieta Szatała – filia Żdanów