NA TROPACH SMOKA

SMOCZY TYDZIEŃ - historyk sztuki dr Marek Sikorski i prelekcja w SP Gminy Zamość. Na zdjęciu Pan Marek wraz z uczniami w sali lekcyjnej.


W dniach 04 – 05.06.2018 r. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość zorganizowała spotkania autorskie w trzech Szkołach Gminy Zamość (w Lipsku, Białowoli, Wólce Wieprzeckiej) oraz wykład dla członków DKK. Prelekcję poprowadził historyk sztuki dr Marek Sikorski, autor: „Kamień smoczy – mistyfikacja medyczna”, „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”, „Na tropach smoka wawelskiego. Smoki i smokobójstwo”.

Spotkania zorganizowane zostały w ramach akcji TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.



Z okazji XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, BPGZ w Mokrem zorganizowała cykl spotkań ph. ”Smoczy tydzień w bibliotece”. Z tej okazji dr Marek Sikorski – historyk sztuki, autor wielu książek, m. in. „Smok wawelski w kręgu mitu i historii” oraz „Smoki i smokobójstwo”. 4 czerwca 2018r. we wtorek gościliśmy w Szkole Podstawowej w Lipsku i w Białowoli a 5 czerwca w SP w Wólce Wieprzeckiej. W spotkaniu autorskim z dr Markiem Sikorskim uczestniczyli uczniowie klas IV-VII, gdzie pisarz zaprezentował swoje książki o smokach. Według badań dr Sikorskiego, nasz rodzimy smok wawelski, opisany po raz pierwszy w kronice przez mistrza Wincentego Kadłubka, jest odwzorowaniem smoka zabitego przez proroka Daniela, który otruwszy go spowodował jego rozpęknięcie. W dawnych czasach ludzie wierzyli nie tylko w istnienie smoków, ale również w to, że smocza krew, sadło i kości smoka lub tzw. smoczy kamień miały właściwości lecznicze. Autor podzielił się również ciekawostkami, że Święty Jerzy nie zabił smoka, a jedynie ranił, że u podnóża Wawelu tak naprawdę stoi hydra wodna, a tradycja strzelania fajerwerkami w noc sylwestrową jest tradycją chrześcijańską, a nie chińską i łączy się z historią papieży Sylwestra I i Sylwestra II oraz właśnie smoka. Marek Sikorski pokazał też zdjęcia współcześnie żyjących smoków, czyli waranów z wyspy Komodo. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali autorowi pytania, na które chętnie odpowiadał. Uważni i zainteresowani uczniowie tematem smoków mogli dowiedzieć o wielu ciekawostkach.

5 czerwca w Ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się jeszcze jedno spotkanie autorskie z panem Markiem dla dorosłych czytelników, czyli dla członków Klubu Seniora ze Skaraszowa. W trakcie którego wygłosił prelekcję pt. „Kamień smoczy – historia pewnej mistyfikacji medycznej.” Historia kamienia sięga XV w. i był on do połowy XVIII w. najsłynniejszym panaceum medycznym w Europie. Pisarz w ciekawy sposób opowiadał, że w dawnych czasach uczeni przyrodnicy wierzyli, że smok, mimo, że uważano go za wcielenie zła, posiadał właściwości lecznicze. Doktor Sikorski swoją opowieść zilustrował licznymi przykładami z malarstwa średniowiecznego i renesansowego, a także rycinami z wieków późniejszych. Obecnie kamień smoczy znajduje się w zbiorach Natur-Museum w Lucernie i swego czasu należał do najbardziej popularnych eksponatów muzealnych. W 2006 roku przebadano metodami naukowo-technicznymi ten kamień i stwierdzono, że jest to pomalowana gliniana kula, ale posiadająca specyficzne radioaktywne właściwości, które sugerują, że chodzi tu o jakiś związek z meteorytem.
Autor jest znakomitym gawędziarzem i erudytą, stąd uczestniczący w spotkaniu z zapartym tchem słuchali jego niezwykłych opowieści. Na zakończenie spotkania można było nabyć niektóre jego książki i podyskutować z autorem.

Elżbieta Stankiewicz

Print Friendly, PDF & Email