PODRÓŻE po JAPONII

PODRÓŻE po JAPONII z Konradem Dziubą

Zdjęcie uczestników spotkania "Podróże po Japonii z Konradem Dziubą". Zdjęcie wykonane w BPGZ w Mokrem. Uczestnicy trzymają przedmioty związane z Japonią (wachlarze, japońskie kapelusze, karteczki z pismem japońskim). W tle logo BPGZ.

Konnichiwa – こんにちは (dzień dobry)

11 sierpnia 2020 roku wybraliśmy się w biblioteczną daleką podróż. Tym razem do Japonii, zabrał nas kolejny gość wakacyjnych podróży Pan Konrad Dziuba. Który nie tylko z zamiłowania ale również z koneksji rodzinnych zafascynowany jest Japonią i Japończykami.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od przybliżenia garści informacji statystycznych: Japonia to państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji.  Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu (97% obszaru lądowego) oraz 6848 mniejszych wysp. Stolicą jest Tokio, język jakim się posługują mieszkańcy to japoński, waluta to jen, ludności jest prawie 127 mln żyjących na 377 930 km2. Gęstość zaludnienia wynosi 336,3 osób na km2, kraj jest o 1,2 razy większy od Polski. Sportem narodowym jest sumo, główną  religią jest buddyzm i shintoizm (wielobóstwo). Natomiast najwyższym szczytem jest Fudżi 3776 m n.p.m. najdłuższą rzeką jest Shinano 367 km. Narodowym drzewem jest wiśnia, a mottem kraju jest – „Pokój i Postęp”. Japonia należy do grupy krajów bardzo wysoko rozwiniętych – jest ona jedną z czołowych potęg gospodarczych świata i największym producentem samochodów. Turyści przybywający do Japonii są oszołomieni i zafascynowani rozwiniętą technologią, informatyzacją i automatyzacją (np. roboty prowadzące hotele).

Jak nam opowiedział pan Konrad jedzenie w Japonii – to nie tylko Sushi (寿司) i sashimi (刺身) ryż z kawałkami surowej ryby, małżami, czy krewetkami. Są też liczne rodzaje zup typu  ramen (ラーメン) z kawałkami mięsa najczęściej wołowego. Makaron udon lub soba najczęściej w jakimś bulionie. Ciekawym daniem jest tempura ( 天ぷら), czyli różne kawałki ryb, warzyw, owoców morza, czy mięsa smażonych w cieśnie na głębokim oleju. Są mięsne przekąski na patyczkach pieczone na grillu, kulki z ośmiornicą, naleśniki, słodkie ciastka z czerwoną fasolą itd., można by wymieniać bez końca.

Japonia to kraj: „Wschodzącego Słońca”, „Kwitnącej Wiśni” i Matchy (抹茶) – zielonej herbaty. Japończycy kochają wszystko, co jest urocze i piękne, gdzie głęboko zakorzeniona jest tradycja, nowoczesność, skromność, prostota, dyscyplina i spokój.

Tradycyjnym strojem Japończyków jest Kimono (z jap. 着物?, dosłownie „coś do noszenia na sobie”), który wciąż noszony jest przez kobiety, mężczyzn i dzieci. Kimono to ubiór o kroju prostym, w kształcie litery T, przypominający nieco szlafrok. Rękawy są długie i na całej długości bardzo szerokie – nawet do pół metra. Szata jest owinięta wokół ciała. Całość ubioru uzupełnia szeroki pas wiązany na plecach, zwany obi.

Japończyków postrzegamy jako ludzi bardzo zapracowanych, ale okazuje się, że  potrafią odpoczywać, świętować i cieszyć się życiem. Pan Konrad Dziuba wymienił 16 świąt państwowych, te dni są dniami wolnymi od pracy.  I tak jak u nas Japończycy obchodzą Nowy Rok i Święto Konstytucji, jednak pozostałe różnią się zasadniczo od znanych nam zwyczajów i tradycji. Japończycy świętują m. in. wejście w dorosłość, początek wiosny, koniec zimy, Dzień Morza, czy Urodziny Cesarza.

Nasze podróżowanie po egzotycznym i najpiękniejszym zakątku świata, zakończyło się podróżą kulinarną. Smaki z Japonii ((寿司), (抹茶) i (酒)) dotarły do nas i w niepowtarzalnej atmosferze, pięknych krajobrazów i wykwintnych potraw zakończyliśmy kolejną wakacyjną podróż z biblioteką.

Dziękuję Panu Konradowi Dziubie i wszystkim uczestnikom podróży. Do zobaczenia w Japonii – już nie długo……

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem
Print Friendly, PDF & Email