KSIĄŻKA – SKARB I TAJEMNICA

PRASTARA KSIĄŻNICA – SKARB I TAJEMNICA

…bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi

– podróż z Teatrem MASKA z Krakowa

Uczestnicy wakacyjnego spektaklu "...bo mądrość tkwi nie tylko w Wi-Fi" TEATR MASKI z Krakowa. Zdjęcie grupowe pod altanką. W tle napis "Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem".

18 sierpnia 2020 roku wyruszyliśmy w kolejną wakacyjną podróż z biblioteką, była to podróż z Teatrem Maska z Krakowa, gdzie dzieci i młodzież wraz z Piratką Kirą przenieśli się do zaginionej wyspy.

Głównym celem Piratki Kiry są podróże i odnajdywanie skarbów. Jej nieodłącznymi towarzyszami są telefon i Internet, bo to właśnie dzięki nim Kira może planować kolejne wyprawy i dowiedzieć się, jak sobie radzić w różnych sytuacjach, m.in.: Jak rozbić obóz? Jak rozpalić ognisko? Które owoce są jadalne, a które nie? Pewnego dnia jednak los płata jej figla. Piratka bowiem dociera na zaginioną wyspę, ale z przerażeniem odkrywa, że na wyspie nie ma WiFi. Zdana na własne siły prosi o pomoc miejscowych: kangura i tygrysa, którzy kierują ją do Szamana, ponoć najmądrzejszej osoby na świecie. Tam jej łupem staje się tajemniczy papirus, którego sekret musi rozwiązać wraz z resztą załogi. Jedyną wskazówką jest słowo KSIĄŻNICA. Ale co to jest? I gdzie jest skarb?  Oczywiście Kamil oraz pozostali uczestnicy spektaklu, jako członkowie załogi piratki Kiry, musieli jej pomóc pokonać trudy wyprawy oraz prawidłowo odczytać mapę.

W tym dniu naszą tajemniczą wyspą była Altanka. I tak jak bohaterka spektaklu musiała sobie poradzić z niesprzyjającymi warunkami i brakiem nowinek technicznych. Tak i nasi młodzi czytelnicy, ich rodzice i babcie wystawieni zostali na próbę, niesprzyjającej pogody. Pod koniec spotkania niespodziewanie luną deszcz. Ale my przecież nie jesteśmy z cukru. Szybciutko udało się nam zebrać wszystkie gadżety i dekoracje oraz dokończyć opowieść.

Piratka i Szaman opowiedzieli o tym, że książki są ogromną skarbnicą wiedzy, a Internet nie może zastąpić nam wszystkich innych źródeł informacji. Bohaterowie spektaklu pokazali dzieciom, że świat nie zamyka się tylko na „szklanym ekranie”, że prawdziwe życie toczy się poza nim. Aktorzy wyjaśnili młodym czytelnikom biblioteki jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni kontakt „twarzą w twarz” z drugim człowiekiem, prawdziwa przyjaźń, wzajemna pomoc i szacunek.

Spektakl „Prastara Książnica – skarb i tajemnica …bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi”, promowała czytelnictwo oraz świadome korzystanie z Internetu w sposób, który dostarczył młodym widzom wielu emocji, odrobiny strachu i wielkiej dawki radości, śmiechu i mam nadzieję udanej zabawy.

Na zakończenie  odbyła się sesja zdjęciowa z naszymi aktorami. Natomiast wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książeczki – kolorowanki pt. „Kolorowe zakątki Zamojszczyzny i roztocza”, przekazane do biblioteki przez LGD Nasze Roztocze.

Mam nadzieję, że kolejne wakacje i zajęcia dla dzieci będą odbywały się w bardziej sprzyjających warunkach. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do biblioteki do udziału w kolejnych akcjach i projektach realizowanych przez naszą instytucję.

Elżbieta Stankiewicz