„LUDZKA STRONA HISTORII”.
SPOTKANIE AUTORSKIE ZE SŁAWOMIREM KOPREM
W czwartek 10 marca 2016 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość odbyło się spotkanie ze Sławomirem Koprem, autorem popularnych książek historycznych.
Ci, którym nie udało się przybyć na to spotkanie mogą żałować swojej nieobecności !!!
Naszego gościa, jak się okazało, wyróżnia nie tylko kontrowersyjna twórczość – sam pisarz z humorem, odwagą, bez cienia skrępowania i z dystansem odnosi się do swojej osoby.
Twórczość Pana Sławomira, jest właśnie taka jak on – bez ogródek, na wskroś ludzka. Autor wychodzi z założenia, „że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka. A polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności”. W swoich książkach przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje ważne, ale nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego.
Autor, jak sam wielokrotnie mówi, chce opisać historię od bardzo ludzkiej strony. „Pokazywanie słabostek nie szkodzi historii. Wręcz przeciwnie. Przeszłość jawi się bardziej czytelna i zrozumiała, a opisywana postać zwyczajnie ludzka”.
Ciekawe jest również samo spojrzenie Pana Sławomira na rolę ,,autora” – ,,dziś mamy takie czasy, że cenzurować powinien się sam autor. Bardzo łatwo można człowieka skrzywdzić, wydając jednoznaczny osąd”. Sam ucieka od oceniania swoich bohaterów. Tę możliwość pozostawia swoim czytelnikom.
Wszystkich zainteresowanych historią w takim wydaniu, odsyłam do książek autora: „Tajemnice i sensacje świata antycznego”; „Śladami pierwszych Piastów”; „Gwiazdy II Rzeczypospolitej”; „Afery i skandale II RP”; „Sławne pary PRL”; „Alkohol i muzy”; „Życie towarzyskie elit PRL”, „Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie”, „Wielcy zdrajcy: od Piastów do PRL”, „Życie artystek PRL” (warto dodać, że książki Sławomira Kopra są wydawane w ogromnych nakładach, tj. w granicach 20-30 tysięcy egzemplarzy. Tak ogromne zainteresowanie wynika właśnie z kontrowersyjności samego pisarza, jak i jego twórczości).
(Anna D.)