AKCJA FERIE W BIBLIOTECE ph. – tradycje ludowe – „W kręgu sztuki i literatury” – biblioteczny kuferek pełen niespodzianek i tajemniczych rozmaitości, codziennie coś innego.

26 stycznia 2023 roku odbył się ostatni dzień zajęć feryjnych w trakcie, których dzieciaki zajrzały do magicznego kuferka i wyjęły rzeczy i książki potrzebne do warsztatów i zabaw.

Dzisiejsze ostatnie spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentów książki Aleksandry Plec i Marzanny Skoczylas pt. „Czy znasz ten kraj? Historia Polski, legendy, sławni Polacy, polskie stroje ludowe i tańce narodowe” oraz obejrzeliśmy stroje ludowe z kilku rejonów naszej ojczyzny z książki z serii „Ocalić od zapomnienia – Polskie stroje ludowe” Elżbiety Piskorz – Branckovej. Naszym milusiński najbardziej podobała się książeczka bogato ilustrowana pt. „Świat w obrazkach – Wieś”, my się skupiliśmy na polskiej wsi, na jej pięknie i zwierzęta.

I tak udało się nam poznać podstawowe informacje o dawnej polskiej wsi, o zabawkach i ozdobach ze słomy, a także poznać niektóre stroje ludowe, ich specyfikę i kolory.

Wykonaliśmy w formie witraży – zwierzęta żyjące na naszej wsi.

Wykonaliśmy w formie witraży – stroje ludowe damskie i męskie: krakowskie, lubelskie, podhalańskie i stroje szlacheckie. Prace nasze pełne są całej gamy kolorów, dostojności i indywidualności.

Tym razem nasze zabawy ruchowe na wyspie bibliotecznej upłynęły pod egidą zabaw naszych rodziców, tańczyliśmy i biegaliśmy do piosenek pt. „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz „Chodzi lisek koło drogi”.

Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę i zapraszam do kolejnych działań podejmowanych przez bibliotekę. Do zobaczenia.