Wioletta Piasecka – pisarka, której książki zmieniają świat na lepsze

Wioletta Piasecka

– pisarka, której książki zmieniają świat na lepsze

Wioletta Piasecka

22 kwietnia 2021 roku w Biblioteka Publiczna Gminy Zamość zorganizowała spotkanie na LIVE z okazji Świtowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Światowego Dnia Ziemi, jednocześnie zainaugurowała Akcję „Każdy Cel jest ważny!”, jest on realizowany w ramach Programu Dyskusyjnych Klubów Książki pod hasłem – „Dobre książki – dobry klimat – dobre życie”.

Pani Wioletta napisała dotychczas około 30 książek dla dzieci, kilkanaście słuchowisk i scenariuszy teatralnych, wierszy, tekstów piosenek oraz słuchowisk radiowych. W 2020 r. Pani Wioletta otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekt „Zakochaj się w słowach, sięgnij po marzenia”, który polegał na nagraniu w ciągu trzech miesięcy 30 filmików promujących czytanie, książki i słowo mówione. Dlatego autorka uruchomiła kanał na YouTube, gdzie promuje swoją twórczość. Jest tam filmik m. in. o Faustynce, Karolu Wojtyle, czy Ignacym Paderewskim.  Jej książki ukazały się w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, we Francji, w Norwegii i na Litwie. Wioletta Piasecka jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiele lat mieszkała w Elblągu. Obecnie mieszka w Leśniczówce Baranówce w gminie Frombork.

Jako odskocznia od książek dla dzieci Pani Wioletta chcąc coś zmienić w swoim życiu, oraz za namową swoich czytelniczek, postanowiła spełnić swoje marzenia i pisać dla dorosłych. Czyli, jak jej bohaterka najnowszej książki „Bez planu B” przeszła do planu „A” i jest z tego powodu przeszczęśliwa. Wioletta Piasecka jest osobą empatyczną, pełną życia i radości, otwartą na ludzi i zwierzęta. Zawsze uśmiechnięta, zadowolona, wręcz zarażająca swoim optymizmem i pogodą ducha, nigdy się nie złości, nie kłóci i nie obraża. Jeżeli coś lub ktoś jej bardzo dokuczy, uprzykrzy życie i ją zmęczy, to po prostu spokojnie odejdzie.

Co by się nie działo, jak trudne wybory stawiało by przed nami życie, to nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia (planujemy, pracujemy nad tym planem, a w końcu nam nie wychodzi i wtedy wydaje się nam, że to koniec świata, tragedia, stało się najgorsze, ale nie, po jakimś czasie zaczyna się układać i myślimy, dobrze, dobrze że stało się co, się stało – możemy odbić się od dna i żyć na nowo – tak jak bohaterki książek Pani Wioletty  –  właśnie takie są. Pomimo przeciwności i tragedii, które je dotykają nie poddają się i uparcie dążą do wytyczonego celu, a przyjaźń, miłość i bliskość drugiego człowieka im w tym pomagają.

Obecnie Pani Wioletta ma napisanych już kilka książek dla dorosłych, a wydanych dwie. Pierwsza to „Przyjdzie pogoda na miłość”, druga „Bez planu B”, której premiera odbyła się 20 kwietnia bieżącego roku. Na tę chwilę napisana jest już trzecia książka i jest to kontynuacja pierwszej książki pt. t. 2 – „Przyjdzie pogoda na szczęście” i t.3 – „Przyjdzie pogoda na ślub”, które ukażą się pod koniec sierpnia i września tego roku. Oczywiście autorka ma już pomysł na klejoną książkę, której akcja będzie się rozgrywać w Grecji na Wyspie Rodos, ale tytułu jeszcze nie znamy, bo to tajemnica, ale jak stwierdziła autorka jest rewelacyjny – najładniejszy ze wszystkich dotychczasowych tytułów i na pewno się nim zachwycimy.

Jak zdradziła autorka kolejnym pomysłem na książkę będzie kilkutomowa saga historyczno-obyczajowa. Już jej zakiełkował w głowie pewien pomysł. Nie zaniedbuje również książek dla dzieci. Ma pomysł na serię książeczek o przygodach małej dziewczynki i jej pieska.

Sytuacja epidemiologiczna wymusiła, aby spotkania stacjonarne w bibliotekach, przenieść do sieci, online, dobre to i nie dobre.  Nie dobre, ponieważ brakuje nam bezpośredniego kontaktu z autorem, a z drugiej strony wspaniale, że w ogóle możemy się spotkać i zobaczcie państwo sami jak liczne są to spotkania. W naszym spotkaniu uczestniczyły czytelniczki i fanki twórczości Wioletty Piaseckiej z Łodzi, Elbląga, Tczewa, Kotlina, Mławy i wielu innych miejscowości Polski.

W trakcie spotkania padła propozycja zorganizowania „zlotu przyjaciół i fanów” twórczości Wioletty Piaseckiej w miesiącach letnich nad morzem w Jastarni, bardzo kusząca propozycja, myślę, że warto się nad tym tematem pochylić. Temat jest otwarty i godny przemyślenia.

Wioletta Piasecka, swym piórem maluje emocjonujące i poruszające historie, które mogą dotyczyć każdego z nas.  Lubi prawdziwe historie, a szczególnie historie, które mogłyby być dla nas lekiem na ponure dni, czy na kłopoty. Nie ma planu na siebie. Pragnie po prostu czerpać radość z pisania i zdecydowanie łatwiej jej się pisze dla dorosłych niż dla dzieci, ponieważ nie musi aż tak ważyć słów.

W trakcie spotkania pisarka opowiedziała kilka zabawnych zdarzeń, które jej się przydarzyły w trakcie spotkań autorskich i wyjazdów krajowych i zagranicznych. Ale nie będę ich opisywać. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do obejrzenia i wysłuchania opowieści Wioletty Piaseckiej, pisarki książek nie tylko dla dzieci na Facebooku i na YouTube.

Serdecznie pozdrawiam i polecam Elżbieta Stankiewicz Dyrektor BPGZ w Mokrem.