WARSZTATOWE SPOTKANIE ZE ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM
W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy z/s w Mokrem 16.02.2017 r. gimnazjaliści Zespołu Szkół w Sitańcu mieli okazję spotkać się ze Zbigniewem Masternakiem – prozaikiem, reportażystą, autorem scenariuszy filmowych.
Nasz gość niezwykle ciekawie opowiadał o swojej twórczości literackiej a także o pasji, jaką jest dla niego piłka nożna. Po prezentacji rozpoczęła się pierwsza część dwugodzinnej lekcji. Pisarz omówił z uczniami podstawy pisania scenariuszy filmowych. Młodzież przypomniała sobie, czym jest scenariusz, scenopis, omówiona została konstrukcja głównego bohatera i bohaterów drugiego planu. Następnie pan Zbigniew Masternak zaproponował, by uczniowie w grupach przygotowali własne pomysły scenariuszowe w formie synopsisu, którego akcja mogłaby się rozegrać w Sitańcu, Zamościu lub w innej miejscowości naszej gminy. Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Młodzież chętnie przystąpiła do pracy, każda z grup chciała wykazać się jak najciekawszymi pomysłami. Po czterdziestu minutach twórczej pracy nastąpiła prezentacja. Wszystkie zespoły wykazały się kreatywnością i przedstawiły ciekawe i różnorodne propozycje scenariuszy. Zwycięzcami zostali: Gabriela Wiśniewska, Aleksandra Grosman, Gabriela Paul, Gabriela Nadolska i Bartłomiej Chabros. Ich pomysł na scenariusz filmowy okazał się najciekawszy i dający duże możliwości na interesującą fabułę filmu o Zamościu i miejscowości Sitaniec. Zwycięska grupa została nagrodzona gromkimi brawami. Na koniec pan Zbigniew Masternak zachęcał młodzież do rozwijania i pielęgnowania zainteresowań i hobby, które mogą się stać w przyszłości sposobem na życie.
Spotkanie pobudziło uczniowską wyobraźnię i upłynęło w twórczej atmosferze.
Opracowała: Renata Sobczyńska
Zbigniew Masternak (ur. 1978 w Piórkowie) – polski prozaik, autor scenariuszy filmowych, reportażysta. Piłkarz.
Pochodzi ze wsi Piórków w Górach Świętokrzyskich. Ma siostrę i brata. Jego kuzynem jest bokser Mateusz Masternak. Pierwsze opowiadania zaczął pisać w szkole podstawowej. W 1997 ukończył z wyróżnieniem Liceum Ogólnokształcące im. B. Głowackiego w Opatowie. Studiował prawo na UMCS w Lublinie i polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, lecz żadnego z tych kierunków nie ukończył. W 2009 ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej.
Obecnie mieszka wraz z żoną Renatą i synem Wiktorem w Puławach. Renata Masternak zajmuje się fotografią, pisze scenariusze filmów edukacyjnych dla dzieci.
Zadebiutował w 2000 na łamach „Twórczości” dwoma opowiadaniami z Księstwa. Księgi drugiej – Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. W 2006 ukazał się jego debiut książkowy – powieść Niech żyje wolność (poprawiona wersja Księstwo. Księga druga) oraz druga powieść pt. Chmurołap. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się w 2008 trzecia powieść Zbigniewa Masternaka – Scyzoryk. Trzy pierwsze księgi Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk, które zostały wydane w jednym tomie w 2011, tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. Księstwo. W 2014 roku ukazała się księga czwarta cyklu pt. Nędzole, którą zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi. Autor zamierza kontynuować cykl Księstwo o kolejne księgi, chce opisać całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć.
Proza Masternaka jest zaangażowana społecznie. W trzech pierwszych powieściach pisarz portretuje rodzimą prowincję bez taryfy ulgowej, nie stroni od naturalizmu. Na pierwszy plan wysuwają się ludzie z ich nierzadko przetrąconymi życiorysami, zwierzęcymi odruchami i starannie skrywanymi ciemnymi sprawkami.
W powieści Nędzole Masternak podjął się opisania tak ważnego zjawiska jak Polacy na emigracji zarobkowej w Europie – opowiedział także o panujących tam stosunkach społecznych, postępującym procesie rozpadu starych struktur demokratycznych.
Jego powieści i opowiadania tłumaczono na język wietnamski, mongolski, bułgarski, macedoński, ukraiński, niemiecki i włoski
Ciekawostki: w 2014 roku powstał film dokumentalny Skazani na książki – Zbigniew Masternak w reżyserii Iwony Nowackiej, w którym Zbigniew Masternak opowiedział o swojej drodze z boiska piłkarskiego do literatury.