Bawiliśmy się głośno, ale co tam … było WESOŁO!

wakacje 2017

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi zajęcia organizowane przez naszą bibliotekę, które odbywały się we wszystkie letnie wtorki, środy i czwartki w okresie od 4 lipca do 22 sierpnia (jednak praktycznie do rozpoczęcia roku szkolnego dzieci aktywnie korzystały z takich atrakcji, jak: gry planszowe, bezpłatny dostęp do Internetu, tablety, komputery, gry na Xboksie, kolorowanki, a część wstępowała po prostu na chwilę rozmowy). Tegoroczny cykl wakacyjnych spotkań przebiegał pod hasłem „Z flisakami z biegiem Wisły” (nawiązującym do hasła przewodniego roku 2017 – uchwalonego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej „Rokiem Rzeki Wisły”) i jak sama nazwa wskazuje, każdego dnia „wyruszaliśmy w podróż wzdłuż brzegów rzeki”. Teraz czas na krótkie podsumowanie naszych „wędrówek”. Zacznę od tego, że zorganizowane zajęcia pozwoliły dzieciom spędzić wolne chwile w kreatywny, a przy tym przyjemny i wesoły sposób. O tym, że wakacje w bibliotece mogą być udane świadczy dodatkowo wysoka frekwencja i aktywność uczestników (w tym roku osiągnęliśmy nowy rekord pod względem liczby osób uczestniczących w akcji „Wakacje z Biblioteką” – odwiedziło nas 73 dzieci; w sumie przez całe dwa miesiące w zabawach wzięło udział 573 osoby). Przeszkodą nie była ani liczebność grupy, ani jej zróżnicowanie wiekowe. Ostatecznie daliśmy radę podarować trochę radości każdemu uczestnikowi i po raz kolejny udowodniliśmy, że u nas z pewnością nie jest cicho i nudno! Jak zwykle BAWILIŚMY SIĘ GŁOŚNO, ale co najważniejsze było WESOŁO! (pozostałych naszych czytelników uspokoję – proszę się nie martwić, poza okresem wakacji i ferii jest spokojnie i śmiało można korzystać z księgozbioru na miejscu; a i w trakcie zajęć znajdzie się przytulny kącik :)). I tak podczas wspólnych spotkań dzieci skorzystały z różnorodnych atrakcji, oto niektóre z nich: zdobienie kubeczków metodą decoupage, projektowanie koszulek markerami i farbkami do tkanin oraz projektowanie biżuterii, malowanie na szkle, gipsowe odlewy, papierowe origami, warsztaty quilingowe, recyklingowe fantazje, malowanie dłońmi, zajęcia kulinarne (w końcu wędrując wzdłuż Wisły naprawdę można zgłodnieć), głośne czytanie wybranych legend i bajek, relaksacyjne zabawy z masą plastyczną (typu: piasek kinetyczny, glutki, wodne kuleczki orbez, zabawy z modeliną), zajęcia ruchowe i integracyjne. Bardzo ciekawe warsztaty zdobienia ramek metodą sosspesso, a następnie z transferu na drewnie przeprowadziła również Pani Agata Piwko. Dla uczestników było to nowe doświadczenie, przyznam pracochłonne, ale mimo wszystko warte zachodu! Efekty wakacyjnych prac dzieci są zachwycające! (wszystkich ciekawskich zapraszam do obejrzenia fotorelacji zamieszczonej na fanpage’u biblioteki). Wielkim wydarzeniem okazały się również zajęcia z Panią Zofią Przytułą, w trakcie których dzieci dzielnie pomagały w przygotowaniach scenografii do wieńczącego cały cykl letnich zajęć przedstawienia. Przez cały okres wakacji dzieci uczestniczyły w warsztatach teatralnych Pani Marii, niezawodnie cieszących się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych czytelników (Pani Maria Duławska jest równocześnie autorką scenariusza do wakacyjnego przedstawienia, pt. „Z flisakami brzegiem Wisły”). Te i inne jeszcze formy pracy z dziećmi sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a o nudzie nie było mowy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrem dziękuje wszystkim dzieciom za udział w tegorocznych zajęciach wakacyjnych. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony okres dostarczył Wam wiele radości, a przy okazji był dla Was czasem odpoczynku. Co prawda wakacje w mokrzańskiej bibliotece dobiegły końca, ale cały czas serdecznie zapraszamy (naturalnie w godzinach otwarcia biblioteki 🙂

młodszy bibliotekarz Anna Dubel

mkidn_01_cmyk instytut-ksiazki2