WYJAZD STUDYJNO-INTEGRACYJNY

Trzydniowy wyjazd partnerów Biblioteki w Mokrem na południe Polski.

W dniach 25-27 października 2022 roku bibliotekarki oraz przedstawiciele organizacji partnerskich biblioteki wzięli udział w wyjeździe do Krakowa, łączącym wizyty studyjno – integracyjne w bibliotekach w Sandomierzu, Obrazowie i Mielcu. Ten wspólny wyjazd pozwolił na poznanie potrzeb i potencjału kulturowego mieszkańców odwiedzanych miejscowości. Oprócz wizyt studyjnych i sieciowania, poznania specyfiki pracy biblioteki gminnej i miejskiej, zależało nam na integracji przedstawicieli środowisk lokalnych naszej gminy oraz na tym, aby oprócz wizyt w innych bibliotekach przy okazji zwiedzić nowe miejsca i poznać ciekawych ludzi. Wyjazd zorganizowany był w ramach programu BLISKO i zadania BIBLIOTEKA BLISKO CIEBIE- służącym bezpośredniemu poznaniu modelowych, inspirujących rozwiązań stosowanych w innych bibliotekach. Mają one także za zadanie wzmocnić sieciowanie i nawiązanie współpracy bibliotek z różnych części Polski.

Pierwszym punktem podróży stał się Sandomierz, miasto o bogatej historii i bardzo ciekawe turystycznie. Była też to podróż sentymentalna, dla jednych, bo tam studiowali, inni byli w dzieciństwie, a jeszcze inni dopiero pierwszy raz mieli okazję zwidzieć to słynne miasto, a znane im tylko z popularnego w TV serialu. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu: W skład Biblioteki wchodzą dwie filie i agendy: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia, Oddział dla dzieci, Dział Zbiorów Specjalnych, Dział Zbiorów Audiowizualnych. Ze zbiorów można korzystać na miejscu, wypożyczać je na zewnątrz, korzystać z katalogu on-line, przeglądać zbiory regionalne w bibliotece cyfrowej. Urzekł nas szczególnie Dział Zbiorów Specjalnych, który gromadzi: starodruki, wydawnictwa okresu międzywojennego, wydawnictwa regionalne – „sandomiriana”, XIX- wieczne czasopisma literackie, ryciny oraz pocztówki.

Kolejny etap wyjazdu studyjnego to biblioteka w projekcie BLISKO z pierwszego naboru, którą jest Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie. Pracę Biblioteki Gminnej wspomagają Filie w Kleczanowie i Świątnikach. Siedziba mieści się w budynku „starej szkoły”. Obecnie w GBP w Obrazowie jest oddział dla dzieci, w którym znajduje się również czytelnia i 3 stanowiska komputerowe oraz wypożyczalnia dla dorosłych z kącikiem czytelniczym oraz Dyskusyjny Klub Książki. W bibliotece jest utworzona sala tradycji. W trakcie wizyty osoba zajmująca się animacją i pisaniem wniosków, przedstawiła nam, działania które udało się bibliotece zrealizować w ramach ich projektu pn. „W GBP – BLISKO, LOKALNIE I FAJNIE” oraz o wcześniejszych zrealizowanych dotacjach, na które udało się pozyskać środki zewnętrzne w poprzednich latach. Ciekawostką jest to, że Gmina Obrazów, jest gminą typowo rolniczą i obchodzi nietypowe dożynki pn. „Europejskie Święto Jabłkobrania”, organizowane co roku w drugi weekend września. Wydarzeniu temu towarzyszy mnóstwo atrakcji. W trakcie tej uroczystości śpiewają największe polskie gwiazdy disco polo i dance. Bywają kiermasze wystawiennicze, koncerty, biegi i rybkobranie.

Następna wizyta studyjna odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która funkcjonuje w strukturze Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, od 1 stycznia 1998 roku. 74 lata działalności biblioteki, to okres ciągłych przemian, rozwoju bazy materialnej i organizacyjnej, powiększania księgozbioru i, co najważniejsze, pozyskiwania nowych czytelników. Dyrektor Biblioteki Jolanta Strycharz omówiła działalność swojej placówki i przedstawiała prezentację o działaniach w ramach BLISKO. Po chwili wytchnienia i pysznej kawie Pani Dyrektor oprowadziła nas po Głównym Budynku, w którym mieści się Czytelnia, Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie, Wypożyczalnia dla Dorosłych, Multimedialna, dla Dzieci i Młodzieży oraz 7 filii. Szeroka oferta kulturalna dla użytkowników, jest wydzielona przestrzeń dla tzw. części artystycznej i wystawienniczej, gdzie mieszkańcy mogą wystawiać swoje prace. Jest część przestrzeni dla młodych, gdzie mogą przyjść i po prostu pobyć, spotkać się z rówieśnikami. Piękny duży i funkcjonalny budynek biblioteki dostępny jest do godz. 20.00 przez cały tydzień, nawet w niedzielę.

Na trasie naszego wyjazdu nie mogło zbraknąć dawnej stolicy Polski, Krakowa z jego Zamkiem Królewskim na Wawelu, Barbakanem, Bramą Floriańską, Kościołem Mariackim i Rynkiem Wielkim z klimatycznymi Sukiennicami, nie zapominamy o naszym wielkim wieszczu i jego „Balladach i romansach”, lekturze tegorocznego Narodowego czytania. Każdy, znalazł coś dla siebie, swoją przestrzeń i dobre wspomnienia.

Przez trzy dni naszego wyjazdu studyjnego dopisała nam wspaniała pogoda i to ta, atmosferyczna jak i pogoda ducha. Nasi partnerzy byli zachwyceni programem jego realizacją, wielością doznań artystycznych, architektonicznych oraz bibliofilsko – literackich. Drugi wieczór naszych wojaży zakończyliśmy wizytą w krakowskim Teatrze „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, na sztuce „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits”. Tak, to naprawdę hit, a aktorzy i Krzysztof Materna w roli samego pisarza, dali z siebie wszystko, była to dla nas wspaniała powtórka lekcji języka polskiego i niesamowite przeżycie artystyczne. Wyszliśmy ze spektaklu rozpromienieni, zadowoleni i pełni energii na kolejne niezapomniane wrażenia.

Trzeci dzień naszych literackich podróży, to Jubileuszowe, 25 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – wielkie święto książek, autorów, wydawców i ich miłośników. Tegorocznym motywem Targów był polski romantyzm. Miłośnicy literatury mieli w czym wybierać, bo organizatorzy zadbali o ogromną różnorodność wydarzeń i spotkań z wieloma autorami. My wybraliśmy spotkania w ramach Festiwalu literatury górskiej i podróżniczej „Między biegunami”. Narzędzia i rytuały w drodze do celu – warsztaty z Markiem Kamińskim i z Nelą Małą Reporterką. Niesamowite doznania, przestrzeń i wielość atrakcji…..

Pełni zachwytu i napełnieni kulturalnym „duchem” uczestnicy wyjazdu stwierdzili jednomyślnie: Chcemy, to powtórzyć! 🙂

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor Biblioteki

Działanie ( Projekt ) Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Print Friendly, PDF & Email