MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK

MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK🌞

MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK. Na zdjęciu chłopiec trzyma książeczkę "Pierwsze czytanki dla...". Z powodu sytuacji epidemiologicznej zdjęcie wykonane z zza ustawionej w bibliotece przezroczystej osłony. Obok umieszczony plakat z napisem: "Czytelnictwo w Polsce rośnie".

Pomimo trudnej sytuacji nasi czytelnicy nas nie zawodzą! Co więcej grono najmłodszych użytkowników biblioteki stale się powiększa, z czego niezmiernie się cieszymy 🙂 W tym tygodniu książeczkę „NA DOBRY START” otrzymał Tymoteusz! GRATULUJEMY!

Dla wszystkich tych, którzy nie są jeszcze przekonani o sile działania książki, kilka solidnych argumentów, dlaczego czytanie dzieciom jest ważne:

– Książki to dla dziecka skarbnica wiedzy o emocjach. Każdy bohater wszak jakieś przejawia, a zazwyczaj w jednej powieści jest ich cała masa. Dzięki tym historiom nie tylko poznaje uczucia, ale także uczy się je nazywać i dowiaduje się tego, jak można je wyrażać.

– Wspólne czytanie to forma spędzania czasu z dzieckiem. Codzienna lektura przed snem potrafi być wytchnieniem nie tylko dla malucha, ale i rodzica. Wieczornym resetem i momentem, w którym możemy być tu i teraz, razem.

– Literatura zmusza do zastanowienia się, analizy, rozwija w ten sposób naszą wyobraźnię. Jest przeciwwagą dla produkcji telewizyjnych, gdzie wszystko mamy podane nijako „na talerzu”: przekaz werbalny i wizualny, w związku z czym pozostaje nam rola biernego odbiorcy. W przypadku książek jest zupełnie inaczej.

– Badanie przeprowadzone przez amerykańską agencję wspierającą sztukę NEA pokazało, że ludzie, którzy regularnie czytają są znacznie bardziej zaangażowani kulturowo i obywatelsko.

– Dziecko, które ma styczność z literaturą od najmłodszych lat, dużo wcześniej poznaje litery i to, co się za nimi kryje. To świetny wstęp do nauki.

– Czytając dzieciom dziś, budujemy w rzeczywistości czytające społeczeństwo jutra. (https://dziecisawazne.pl/dlaczego-warto-czytac-dzieciom/)

(bibliotekarz A.D.)