szlakiem SKARBÓW GMINY ZAMOŚĆ ☃️

Kolaż ze zdjęć z wycieczki z biblioteką (Ferie z biblioteką 2022): na zdjęciach Geocentrum w Lipsku Polesiu, prezentacja średniowiecznych napojów, potraw, ubioru, wyposażenia... wokół pracownika placówki zgromadzeni uczestnicy wycieczki, czyli dzieci, młodzież i seniorzy

 

Wycieczka z Biblioteką ❄️☃️❄️☃️❄️☃️ FERIE z Biblioteką


17 lutego 2022 roku w ramach akcji „Ferie w bibliotece” Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem zorganizowała wycieczkę dla dzieci, młodzieży i seniorów pod hasłem: „Szlakiem Sarbów Gminy Zamość”. Organizatorami i sponsorami wyjazdu był Wydział Społeczno Administracyjny Urzędu Gminy Zamość oraz Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. W programie wycieczki było przede wszystkim zwiedzanie z przewodnikiem Centrum Kultury Dawnej i Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem. Ponieważ grupa była dość liczna została podzielona na dwie mniejsze i wraz z przewodnikami, tzn. Panią Wandą Szpugą, która jest kustoszem Regionalnej Izby Pamięci oraz Panią Magdą Misztal – pracownikiem  Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem udaliśmy się na zwiedzanie. Spacer po obiektach tego wyjątkowego miejsca upłynął w wesołej i miłej atmosferze. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła ilość i stan eksponatów, bo trzeba przyznać, że ilość przedmiotów zgromadzonych przez kustoszy tego obiektu jest ogromna. Wszystkie są w niemal idealnym stanie, poddawane obowiązkowym konserwacjom, by pięknie się prezentowały. Dla starszych osób zwiedzających Regionalną Izbę ten czas był poniekąd powrotem do przeszłości, do czasów wczesnego dzieciństwa, a dla dzieci i młodzieży momentem zabawy, poznania czegoś nowego, choć z drugiej strony starego. Zobaczyliśmy magiel, maszynę do młócenia zboża, gryki, fasoli, warsztat tkacki. Dzieciom bardzo spodobało się wyposażenie kuchni, która bardzo skrupulatnie została odwzorowana. Mieliśmy okazję podziwiać piękny kredens, okazały stół, cudowny i wyjątkowo piękny piec oraz urocze makatki. W kuchni także nie mogło zabraknąć łopat do pieczenia chleba, duszaczki do sera, maślniczki, garnków glinianych, żeliwnych, kamionkowych, niecek, dzieży, chochli, tasaków, moździerzy, dzbanków. Ciekawym miejscem dla dzieci był kącik, w którym znajdowały się przedmioty związane ze szkołą i nauką. Uwagę naszą przykuła wyjątkowa ławka, bo z okresu powojennego z kałamarzem, metalowy dzwonek, fartuszki szkolne z tarczami, drewniane liczydła czy piórnik, który też jest wykonany z drewna. Oczywiście dla tych troszkę starszym zwiedzających uwadze nie uszły książki, które zostały zgromadzone przez kustoszy muzeum i wyjątkowy „Elementarz” Mariana Falskiego, z którego korzystały ówczesne dzieci. W trakcie tego spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych przygotowanych przez pracownika GOK-u, Panią Ewę Miąsik, podczas których wykonane zostały okazałe wiatraczki.

Druga część wyjazdu obejmowała spotkanie w Centrum Geoturystycznym w Lipsku Polesiu, gdzie wycieczkowicze mieli możliwość przespacerować się ścieżką edukacyjną, na której zaprezentowane są figury 3D zwierząt zamieszkujących kiedyś i obecnie Roztocze. Dodatkową atrakcją było spotkanie z pracownikiem tego ośrodka, Panem Konradem Serafinem, który przygotował prezentację dotyczącą historii, obrzędów i zwyczajów historycznych związanych z  naszymi terenami. Uczestnicy mieli okazję spróbować chleba pieczonego na zakwasie, bezalkoholowego miodu pitnego, poznać techniki oraz rośliny, przy pomocy których gospodynie zabarwiały ubrania. Płeć męska wykazywała duże zainteresowanie wyposażeniem zbrojnym rycerza.  Dużą atrakcją była możliwość przymierzenia hełmu. Pan Konrad zaprezentował również typowy rycerski strój, ze szczegółowym opisem nazw poszczególnych elementów ubioru i ówczesnej biżuterii, breloki, wisiorki, bransolety. Na zakończenie tej wyjątkowej przygody pracownicy oraz przyjaciele Centrum Geoturystyczego w  Lipsku Polesiu przygotowali ciepły posiłek.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomimo niesprzyjającej aury za oknem, chcieli spędzić ten czas z nami i poznać bliżej Skarby Gminy Zamość. Szczególne podziękowania kierujemy również do osób pracujących w odwiedzanych instytucjach, którzy bardzo ciekawie i z ogromnym zaangażowaniem oprowadzali nas po tych wyjątkowych miejscach i dzielili się swoją wiedzą.                                    

Dorota Mika Waga – BPGZ w Mokrem

Print Friendly, PDF & Email