Wszyscy jesteście zwycięzcami

W dniach 11 i 12-tego kwietnia br. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość przeprowadziła XII-tą już Edycję Konkursu Recytatorskiego O LAUR NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ. Na zdjęciu grupowym laureaci konkursu, Dyrektor Biblioteki, Pani Maria Duławska, Krystyna Sikorska, Barbara Gała (skład komisji konkursowej) oraz gość specjalny dzisiejszego dnia Pani Anna Uszyńska (przedstawiciel wydawnictwa „Omni Modo”, która opowiedziała o przygodach małej niesfornej małpki o imieniu George). Na zdjęciu grupa uczestników, którzy otrzymali dyplomy i nagrody dnia 11 kwietnia 2018 r.


W dniach 11 i 12-tego kwietnia br. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość przeprowadziła XII-tą już Edycję Konkursu Recytatorskiego O LAUR NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ. Na zdjęciu grupowym laureaci konkursu wraz z nauczycielami, Dyrektor Biblioteki, Pani Maria Duławska, Krystyna Sikorska, Barbara Gała (skład komisji konkursowej) oraz Pan Jerzy Uszyński (Pan Jerzy tego dnia przybliżył uczestnikom sztukę pisania scenariuszy do bajek). Na zdjęciu grupa uczestników, którzy otrzymali dyplomy i nagrody dnia 12 kwietnia 2018 r.


W dniach 11 i 12-tego kwietnia br. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość przeprowadziła XII-tą już Edycję Konkursu Recytatorskiego O LAUR NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ (pod patronatem Wójta Gminy Zamość Ryszarda Gliwińskiego). Do konkursu zgłosiło się 60 recytatorów. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach – pierwsza: przedszkole, kl. 0, kl. I – III; oraz druga: kl. IV – VII i gimnazjum, a ich zmagania oceniało jury konkursowe w składzie, Panie: Maria Duławska, Krystyna Sikorska, Barbara Gała. Na scenie rozbrzmiewały utwory znanych polskich poetów i wiersze naszej lokalnej poetki Marii Duławskiej. W myśl uchwały  Sejmu, który rok 2018 ustanowił Rokiem Praw Kobiet oraz decyzją Dyrektor Elżbiety Stankiewicz tematem przewodnim tegorocznych „igrzysk słowem” uczyniono szeroko rozumiane hasło „KOBIETA”.

Nie było łatwo wytypować tych kilka najważniejszych miejsc, co dopiero wskazać głównego laureata konkursu, ale i nikt nie liczył, że będzie „z górki” – „sztuka mówienia” to ogromne wyzwanie! już od starożytności istniały szkoły retoryki, czyli sztuki pięknego wysławiania się i wygłaszania przemówień. Od tego, czy ktoś potrafił w jasny, logiczny i piękny sposób przedstawić sprawę, zależało bardzo wiele: płomienne przemówienie senatora rzymskiego mogło doprowadzić do wojny! Tego uczestnicy nie musieli się obawiać :), ale i tak czuć było to pozytywne napięcie i stres. Mistrzów recytacji w tegorocznej edycji konkursu udało się wyłonić, ale brawa należą się wszystkim za odwagę – zwłaszcza, że publiczne wystąpienia w obecnych czasach nie należą do rzeczy prostych. Żyjemy w czasach nie koniecznie przychylnych dla miłośników poezji, literatura piękna nie wzbudza takich emocji jak nowinki z Internetu. Na szczęście ten konkurs jest dowodem, że jeszcze istnieją tacy, którzy potrafią „dostrzec magię słowa i czarować obrazami utkanymi z wersów i strof”. ,,Wszyscy jesteście zwycięzcami” – usłyszeli uczestnicy już na wstępie „za posiadanie tej odwagi, za podjęcie próby zmierzenia się z własną tremą, wyjście na scenę, popisanie się zdolnościami oratorskimi …” Jury mimo chęci nie mogło jednak nagrodzić na równi wszystkich uczestników, zgodnie z regulaminem konkursu tylko nieliczni zostali wyróżnieni konkretnym miejscem i tylko dwie osoby we wskazanych kategoriach wiekowych otrzymały z rąk dyrektor biblioteki i komisji statuetkę dla „NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ”.

Jednogłośną decyzją jury zwycięzcami XII-tej Edycji Konkursu Recytatorskiego, którzy bez dwóch zdań potrafią malować słowem, zostali: ośmiolatka Maja Skrok ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie oraz Kacper Waśko z kl. IV Szkoły Podstawowej w Wysokiem.

Miejsce pierwsze powędrowało do: Natalii Lachowskiej (kl. I, ZSPiP w Kalinowicach) Gracjana Grątkowskiego (kl. VI, SP w Borowinie Sitanieckiej).

Drugie miejsce otrzymali: Wiktoria Wiatrowska (oddział przedszkolny, SP w Zawadzie), Maksymilian Pawelec (kl. IV, SP w Wysokiem).

Trzecie miejsce przyznano: Jagodzie Konaszczuk (kl. I, SP w Wólce Wieprzeckiej), Kyc Paulinie (kl. VI, SP w Lipsku), Gabrieli Nadolskiej (kl. II gimnazjum, SP w Sitańcu).

Wyróżnienie w pierwszej kategorii wiekowej, czyli przedszkole, klasy 0 oraz kl. I-III, otrzymali: Chmielewska Liwia (SP w Żdanowie), Kacper Saluk (SP w Białowoli), Iga Grątkowska (SP w Borowinie Sitanieckiej),

Wyróżnienia w kategorii kl. IV-VII oraz gimnazjum, otrzymali: Drzygało Emilia (SP w Kalinowicach), Kozłowska Roksana (SP w Wólce Wieprzeckiej).


Dziękujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy także publiczności, gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

(młodszy bibliotekarz Anna Dubel)
Print Friendly, PDF & Email