Warsztaty bankowe z NBP 🌞

Wakacje z Biblioteką

Warsztaty bankowe z NBP Oddział w Lublinie

17 i 19 sierpnia 2021

Wakacje z Biblioteką 17 i 19 sierpnia 2021 (warsztaty bankowe z NBP, Oddział w Lublinie)

„[…]. Ostatnie dwa dni wakacyjnych spotkań w bibliotece dzieci i młodzieży, wykorzystaliśmy na warsztaty bankowe w formie online za pomocą programu „Skype dla firm”, a przeprowadzonych przez Pana Marka Momota, głównego specjalistę pracownika Narodowego Banku Polskiego Oddział w Lublinie. Dowiedzieliśmy się m.in., jak na przestrzeni lat zmieniał się wizerunek orła na polskich monetach, poznaliśmy nazwy i wizerunki historycznych monet: denara, grosza, dukata, talara, tynfa, półkopka, złotego i innych.

Wysłuchaliśmy opowieści i obejrzeliśmy prezentację o Polskich banknotach. Pierwsze banknoty w Polsce pojawiły się okresie Powstania Kościuszkowskiego w 1794 roku, a ich intensywny rozwój rozpoczął się dopiero po II wojnie światowej. Od początku starano się je zabezpieczać, drukarze umieszczali na banknotach znaki wodne tzw. filigrany.

W ramach zajęć plastycznych namalowaliśmy symbole narodowe, orła białego, winietki i flagi. Natomiast ostatniego dnia wakacyjnych spotkań nasi uczestnicy wykonali witraże. Były to przepiękne kolorowe motyle, kwiaty i krajobrazy, które ozdobiły nasze pokoje i bibliotekę.

Dzięki współpracy z NBP oddział w Lublinie biblioteka otrzymała  atrakcyjne zestawy edukacyjne z grami planszowymi oraz komiksami „Na tropach złotego.” (Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem)

DZIĘKUJEMY za wspólną zabawę!