W świecie książek Renaty Piątkowskiej

Biblioteka Publiczna Gminy Zamość zorganizowała spotkanie autorskie z Panią Renatą Piątkowską. Pani Renata jest cenioną i uwielbianą autorką książek dla dzieci i młodzieży. Była wielokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrodą Literacką im. Astrid Lindgren, została Kawalerem Orderu Uśmiechu i wielu jeszcze innych. Kocha konie i uwielbia jeździć konno, (jak przyznała) mogłaby godzinami je obserwować, podziwiać i przytulać. Nasz gość przybył do biblioteki w towarzystwie Pani Malwiny Kożurno, która jest znakomitym lektorem, osobą o doskonałej dykcji, niepowtarzalnym głosie i sposobie przekazu tekstu.

Spotkanie odbyło się 28 września 2023 roku i udział w nim wzięły dzieci z grupy przedszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem wraz z nauczycielami: Panią Katarzyną Borys, Justyną Burdzy, Marzeną Waga i Joanną Koczułap.

Pani Renata i Pani Malwina już na początku spotkania zaczarowały naszych małych uczestników. Dzieci z wyjątkowym skupieniem i zaciekawieniem słuchały opowieści o zwierzątkach, o ich przygodach i przeżyciach. Pani Renata wyraźnie podkreślała, że dzięki czytaniu książek rozwijamy naszą wyobraźnię, wzbogacamy nasze słownictwo, kształtujemy naszą empatię i chęć pomocy. Lektorskie umiejętności pani Malwiny sprawiły, że cała sala w zupełnej ciszy słuchała fragmentów opowiadania „ Daleko jeszcze” z książki ,,To się nie mieści w głowie’’ oraz „Paluszki czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą”. Wspaniała interpretacja pani Malwiny sprawiła, że dzieci słuchały z zapartym tchem i w wyjątkowym skupieniu chwilami przerywanym głośnym śmiechem. Poznaliśmy również historię kotki z opowiadania ,,Mruk, opowiadanie o kotkach, kotach, kociskach’’, która uratowała swoje kocięta przed utonięciem na pokładzie okrętu wojskowego poprzez umieszczenie ich w metalowych miseczkach. Na zakończenie dzieci otrzymały dedykację z autografem pisarki w zakupionych przez siebie książkach oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z gośćmi naszego spotkania.

Dziękujemy wszystkim za obecność, Pani Renacie i Pani Malwinie za wyjątkowo miłe i sympatyczne spotkanie. Dziękujemy również naszym dzieciom, ich nauczycielom i opiekunom za chęć uczestniczenia w spotkaniu i mamy nadzieję, że nam wszystkim na długo pozostanie ono w pamięci.

Opracowała Dorota Waga

BPGZ w Mokrem

Print Friendly, PDF & Email