TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2022 w FILIACH BPGZ 📖

Tydzień Bibliotek 2022 w Filiach BPGZ (na zdjęciu przedszkolaczki ze SP w Płoskiem oglądają książeczki z ksiągozbioru biblioteki)

W ramach Tygodnia Bibliotek oraz projektu szkolnego „Zawody naszych rodziców – lekcja z rodzicem”, Pani bibliotekarka Dorota Waga z Filii Biblioteki w Wysokiem 13 maja 2022 roku odwiedziła przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem. Na początku spotkania odbyliśmy rozmowę o tym, kim jest bibliotekarz, jaki jest zakres jego obowiązków, jaka jest różnica pomiędzy bibliotekarzem, a księgarzem. Rozmawialiśmy także o tym, jak należy postępować z książką, do czego służą zakładki, jakie książki dzieci lubią czytać najbardziej, których bohaterów bajek lubimy, a których nie. Dodatkowo Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom szereg książeczek przeznaczonych dla przedszkolaków. Wśród nich były książeczki o zwierzątkach, pojazdach, o przyrodzie, ale największym zainteresowaniem cieszyły się książeczki sensoryczne, czyli takie z elementami do dotykania, a także z okienkami do odkrywania, przesuwania, podświetlania. Czytaliśmy bajkę o przygodach kolorowego słonia Elmera, pt. „Elmer i zagubiony miś”. Dyskutowaliśmy o tym, czy warto pomagać, czy my pomagamy i czy lubimy, gdy ktoś nam pomaga, czy potrafimy być wdzięczni za pomoc. W efekcie naszej dyskusji każde dziecko zrobiło sobie własnego Elmera z balonika i obiecało się nim troskliwie opiekować. Na zakończenie spotkania udaliśmy się do Filii Biblioteki Gminy Zamość mieszczącej się w budynku szkoły i tam dzieci zobaczyły na własne oczy jak wygląda praca w bibliotece, jak wypożycza się książki, jak wyglądają karty czytelnika i do czego służą kody na tych kartach.

[relacja z wydarzenia zawiera treści przekazane za pośrednictwem Dyr. Biblioteki i zgodne z otrzymaną wersją]