13 grudnia 2024 roku w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy okazję gościć w Bibliotece Publicznej w Mokrem wyjątkowo utalentowane małżeństwo : Panią Magdalenę Józefczuk – Dmitrocy i Pana Zbigniewa Dmitrocy. Było to przedświąteczne spotkanie zorganizowane przez bibliotekę dla naszych czytelników i przyjaciół.
Pan Zbigniew to prozaik, tłumacz, a przede wszystkim poeta. Debiutował w miesięczniku „Odra” w 1980 roku, gdzie opublikowane zostały jego pierwsze próby literackie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Współpracował między innymi z Radiem Lublin. Jest twórcą, autorem i aktorem Jednoosobowej Trupy Walizkowej „Teatrzyk jak się patrzy”, przy którym bardzo ważną rolę odegrała żona Pana Zbigniewa, bowiem to ona jest autorką ilustracji i scenografii do tego teatrzyku. Pani Magdalena z wykształcenia jest plastykiem. Początkowo w swoim życiu zajmowała się malarstwem batikowym, a obecnie jest ilustratorką książek i różnych wydawnictw szkolnych. Współpraca małżeństwa na płaszczyźnie zawodowej rozpoczęła się od wspomnianego wcześniej teatrzyku, a potem pojawiły się publikacje, tj. „Wiersze o Lublinie”, „Wiersze o Lubelszczyźnie” oraz „Zwierzęta Poleskiego Parku Narodowego”. Pani Magdalena, aby przystąpić do prac nad ilustracją do jakiegoś wiersza męża czyta kilkukrotnie dany tekst i robi szkice. Przyznaje też, że na początku prac najważniejsze jest określenie formatu danej książki, w której ukaże się konkretny tekst, żeby móc sobie rozplanować ilustrację z zaznaczeniem miejsca, gdzie będzie umieszczony wiersz. Na szczególną uwagę zasługuje to, że Pani Magdalena wszystko robi samodzielnie i ręcznie, co obrazują jej szkice i pierwowzory ilustracji, które mieliśmy okazję zobaczyć podczas spotkania. Pan Zbigniew przedstawił nam swoje ostatnie wydawnictwa. Wspomniał o tym, że przetłumaczył ok. 2000 tysięcy tekstów obcych autorów, ale tak naprawdę w jego dorobku literackim jest najwięcej tekstów wierszy i publikacji przeznaczonych dla dzieci. Ma również wydane w ubiegłym roku miniatury prozatorskie, pt. „Lekcje nieobecności”, gdzie pojawiają się wspomnienia o postaciach związanych z Lubelszczyzną. Trzeba przyznać, że regionalizm i znajomość naszych okolic jest głównym elementem pojawiającym się w twórczości Pana Zbigniewa. W tym roku pojawił się tomik wierszy dla dorosłych, pt. „Deklaracja niepodległości”. W międzyczasie autor przetłumaczył i wydał wiersze łotewskiego poety Władimira Jermołajewa, pt. „Kafka”. Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać recytacji autora, który zaprezentował nam kilka swoich tekstów. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na wyjątkową, aktorską wręcz dykcję poety.
Dziękujemy wszystkim za czas spędzony z nami i z naszymi gośćmi. Do zobaczenia na następnych wydarzeniach organizowanych w naszych bibliotekach.
Oprac. Dorota Waga/BPGZ Mokre