SOLIDARNE POWROTY – NARODOWE CZYTANIE 2020

SOLIDARNE POWROTY DO PRZESZŁOŚCI

– NARODOWE CZYTANIE 2020

NARODOWE CZYTANIE 2020 w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem (kolaż ze zdjęć). Na fot. plakat, uczniowie i nauczyciele szkół Gminy Zamość pochyleni nad wspólną lekturą "Balladyny" Słowackiego. W tle również tegoroczna dekoracja: wrzosy, maliny, kosze, lektura, taśmy narodowe w kolorze biało-czerwonym).

„Już przeszłość zamknięta

W grobach… Ja sama panią tajemnicy”

(Juliusz Słowacki, „Balladyna”, Akt V, Scena IV)

Ogólnopolska akcja NARODOWEGO CZYTANIA, to jedna z tych inicjatyw, które mobilizują do solidarnych powrotów w przeszłość, pielęgnowania naszych narodowych skarbów i odkrywania klasyki polskiej literatury na nowo, a także do budujących dyskusji na przyszłość. Tegoroczna, dziewiąta już edycja wspólnego czytania, skłoniła nas tym razem do lektury wybitnego dzieła sięgającego korzeniami polskiego romantyzmu – „Balladyny”. Podążając śladami tytułowej bohaterki, w pięciu aktach dramatu, odsłoniliśmy tajemnicę opisaną piórem człowieka uznanego za najbardziej nieszczęśliwego poetę swojej epoki, Juliusza Słowackiego. W ideę zjednoczenia poprzez wspólną lekturę, ten utwór wpisuje się idealnie. Po pierwsze niesie ze sobą uniwersalne przesłanie, prawdę o złożonej naturze ludzkiej i odwiecznej skłonności każdego z nas do czynienia dobra, ale również podatności na zło. W tym roku w całej Polsce czytano tragedię o moralności, przypominając swoim czytelnikom o istnieniu sprawiedliwości dziejowej, traktującej o tym, że nie ma tajemnic, które prędzej, czy później, nie ujrzałaby światła dziennego. Obok wiecznie żywych, aktualnych prawd etycznych, dramat Słowackiego porusza kwestie patriotyczne, a te zawsze są bliskie NARODOWYM INICJATYWOM. Lektura utworu powstałego na emigracji, w czasie burzliwych dyskusji nad przyczynami klęski, to jednocześnie okazja do przeprowadzenia pouczającej rozmowy nad wspólną historią, przeszłością i przyszłością narodu.

Dnia 10 września br., wzorem lat ubiegłych oraz zgodnie z intencją honorowego patrona akcji – Prezydenta Andrzeja Dudy, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem, w gronie wielopokoleniowej społeczności, „odkrywała swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem” (List Prezydenta RP A. Dudy; https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/list-prezydenta-rp-andrzeja-dudy/). W tegorocznej edycji udział wzięli uczniowie ze szkół z terenów Gminy Zamość: SP w Lipsku pod kierunkiem Pani Moniki Ścibak, SP w Białowoli z Panią Sabiną Proć, SP w Pniówku pod czujnym okiem Pana Mirosława Trześniowskiego. Do akcji dołączyli również: Instruktor Książnicy Zamojskiej Pani Danuta Zwolińska, Dyskusyjny Klub Książki, członkinie Klubu Seniora KALINKA ze Skaraszowa, Pan Bartek Pikuziński Przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Zamość oraz sympatycy i przyjaciele biblioteki. Trud czytania tego dnia osłodziły nam Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach, serwując uczestnikom gorącą czekoladę (działanie realizowane w ramach projektu „Czekoladowy Zakątek”).

Dziękujemy wszystkim za wspólną lekturę, przede wszystkim jednak dziękujemy wam droga młodzieży za kontynuowanie pięknej tradycji, która „w tym szczególn[ie trudnym] dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, […] jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” (List Prezydenta RP, jw.)

(bibliotekarz Anna Dubel)