Projekt „Równać Szanse” ph. „Pociąg do okolicy”

Jednym z elementów realizacji projektu jest wymiana doświadczeń i sieciowanie z innymi grupami działającymi w „Równać szanse”.

I tak 5 czerwca 2024 roku gościliśmy młodzież działającą przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie w województwie lubelskim. Młodzież realizuje projekt ph. „Księgogród”, którego celem jest stworzenie przestrzeni dla młodych w bibliotece.

Zaproszeni goście odwiedzili filię Biblioteki Gminnej w Wysokiem, gdzie pani Dorota Waga opowiedziała o swojej pracy i oprowadziła młodzież po ciekawych zakamarkach biblioteki. Obejrzeliśmy również foto – wystawę Jerzego Tkaczyka „Włoskie impresje” oraz wystawę kamieni i minerałów Tymona Kalbarczyka w GOK-u.

Kolejnym przystankiem i miejscem zwiedzania była Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem i niezastąpiona Pani Wanda Szpuga ze swoimi artefaktami i opowieściami. Po chwili zabawy na wiejskim placu zabaw wyruszyliśmy na podbój Zamościa.

Filia nr 7, czyli Mediateka w Akademii, gdzie Agata Korcz Rozłowska z pasją oprowadziła nas po bibliotece i opowiedziała kilka ciekawostek dotyczących tego miejsca, Zamościa i Jana Zamojskiego.

Krótki spacer po Rynku Wielkim, Wodnym i Solnym. Nie mogło zabraknąć tablicy i domu Marka Grechuty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zamojskie, klimatyczne uliczki z niepowtarzalnymi podwórzami. Szczególnie koordynatorce z Konstantynowa przypadło do gustu podwórze Pana Roman. (przyznam się szczerze, że sama byłam tam po raz pierwszy).

Po wyczerpującym spacerze nie mogło zabraknąć wytchnienia przy książce i kawie w księgarnio – kawiarni #latający kufer, gdzie zachwyt wzbudziły m. in. pierzaste chmurki.

W poszukiwaniu inspiracji Księgogród dotarł w końcu do Biblioteki w Mokrem, a tu najbardziej była oblegana wyspa, gdzie można się położyć, poczytać albo poskakać. Po upamiętnieniu swojej wizyty w kronice bibliotecznej udaliśmy się wszyscy do Centrum Geoturystycznego w Lipska Polesiu.

Do Lipska dotarła jeszcze jedna grupa młodzieży ze Złojca działająca z Kołem Gospodyń Wiejskich i szkołą Podstawową.

Po zaprezentowaniu się młodzieży i opowiedzeniu o swoich projektach i działaniach, koordynatorki podzieliły młodzież na trzy drużyny, ale tak aby w każdej były osoby z trzech różnych grup .

Gry integracyjne, zręcznościowe, logiczne i na zapamiętywanie wymusiły pracę zespołową co zaowocowało zintegrowaniem się młodzieży z trzech różnych środowisk. To było niesamowite patrzeć jak młodzi mogą ze sobą współpracować i dogadywać się osoby, które jeszcze godzinę wcześniej się nie znały.

To miłe i bardzo intensywne spotkanie zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i kiełbaskami.

Mam nadzieje, że jeszcze nie raz uda się nam zorganizować podobne spotkanie, gdzie młodzież weźmie ciężar jego organizacji na siebie.

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor Biblioteki

Print Friendly, PDF & Email