POZWOLIĆ PEGAZOWI ROZWINĄĆ SKRZYDŁA

10.05.2018 r.


10.05.2018 r. Spotkanie poetyckie połączone z promocją tomiku, pt. "POZWOLIĆ PEGAZOWI ROZWINĄĆ SKRZYDŁA"  - będącego zbiorem utworów laureatów pięciu edycji konkursu ODKRYWAMY TALENTY POETYCKIE. Na zdjęciu Pan Konrad Dziuba przemawia do uczestników tego wyjątkowego spotkania.


Spotkanie poetyckie połączone z promocją tomiku, pt. „POZWOLIĆ PEGAZOWI ROZWINĄĆ SKRZYDŁA”

– będącego zbiorem utworów laureatów pięciu edycji konkursu ODKRYWAMY TALENTY POETYCKIE

 



Pozwolić Pegazowi rozwinąć skrzydła

10 maja 2018 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość odbyło się spotkanie poetyckie połączone z promocją tomiku poezji pt. „Pozwolić Pegazowi rozwinąć skrzydła”. Tomik poezji wydany został w ramach konkursu poetyckiego „Odkrywamy talenty poetyckie”, organizowanego przez bibliotekę co dwa lata, od 2009 roku. Do tej pory odbyło się V edycji konkursu w których wzięło udział ponad 100 osób, dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W tomiku zostało zamieszczonych 166 wierszy i prozy, ponad 60 autorów. Komisja konkursowa podkreślała wielokrotnie, dojrzałość poetycką młodzieży opisującej w swoich wierszach otaczający nas świat i rzeczywistość, przyrodę i uczucia. W trakcie spotkania kilku autorów wyrecytowało swoje wybrane wiersze. Było wiele wzruszeń, wspomnień i ciekawych opowieści o sytuacjach i motywach powstania, czy napisania utworów „do szuflady”- bo taki tytuł miały pierwsze edycje konkursu poetyckiego „Wiersze z szuflady”. Myślę, że możliwość wydania tomiku „Pozwolić Pegazowi rozwinąć skrzydła”, spełniła marzenia nie jednego młodego, czy dorosłego domorosłego poety.

Spotkanie poetyckie uświetnił recital Pani Barbary Rabiegi pt. „Jej portret”. W wykonaniu Pani Basi wysłuchaliśmy kilka piosenek polskich twórców m. in. Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego.

W spotkaniu poetyckim wzięli również udział m. in. Radny Powiatowy Pan Konrad Dziuba, Radni Gminy Zamość Pan Wojciech Suchowicz oraz Pan Henryk Łukaszczuk oraz Dyrektor Książnicy Zamojskiej Pan Piotr Bartnik.

Na koniec zacytuję fragment ze wstępu do tomiku poezji Pani Marii Duławskiej. Pani Maria pracowała w komisji konkursowej w pięciu edycjach konkursu. „Obecna pozycja wydawnicza jest owocem zainteresowania nie tylko stałych uczestników konkursu, ale również twórców wciąż jeszcze nie odkrytych – to jest najbardziej przekonujący argument za kontynuowaniem turnieju poetyckiego, turnieju który zachęca młodzież i dzieci do „sięgania po pióro”, by ostatecznie przekazać to, „co jest możliwe do wyrażenia tylko na papierze”. Dostarczając ciekawe i zgrabne warsztatowo utwory udowadniają, że kontakt z poezją w szkole, czy tak sporadycznie na innych konkursach, rozbudza wyobraźnię, aktywizuje do działania – zmierzenia się z warsztatem twórcy”.

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu poetyckiego i zapraszam do kolejnej edycji, która odbędzie się jesienią 2019 r. (osoby których poezja jest zamieszczona w tomiku, a nie mogły uczestniczyć w spotkanie 10 maja 2018 r. zapraszam do BPGZ w Mokrem).

Elżbieta Stankiewicz

Print Friendly, PDF & Email