Biblioteka szuka …

img_2696 „Nie wiadomo dlaczego zaginęła książka, która była bardzo cenna! Jak przeczytacie cały artykuł, to dowiedzie się, jak było naprawdę”


10 maja 2017 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyły się niecodzienne warsztaty detektywistyczne pod hasłem „Detektyw na tropie informacji” (w ramach akcji TYDZIEŃ BIBLIOTEK).

tydzien-bibliotek

Warsztaty poprowadził Pan Krzysztof Koziołek – autor kryminałów. Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza to krótki quiz przeprowadzony w bibliotece, w trakcie którego zadaniem uczestników (tym razem gościliśmy uczniów klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Białowoli) było odnalezienie kolejnych ukrytych „tropów” prowadzących do hasła finałowego, przy czym jak się okazało zadanie to wymagało dużego sprytu i umiejętności logicznego myślenia. W trakcie działań operacyjnych, młodych detektywów instruował i mobilizował prowadzący – wielokrotnie zwracając uwagę na potrzebę pracy w grupie, operowania synonimami, kształtowania umiejętności obserwowania: „Detektyw, podobnie jak dziennikarz, nie może zadowolić się pierwszym lepszym rozwiązaniem. Musi szukać dowodów, drążyć, eliminować zbędne informacje. Najważniejsza umiejętność, jaką oboje muszą posiadać, to znajdowanie informacji … ale jeszcze ważniejsza jest umiejętność weryfikowania informacji w gąszczu dostępnych danych. Dzięki umiejętności rozmawiania z ludźmi, zbierania informacji, a następnie ich sprzedaży można naprawdę dużo zarobić. Pamiętajcie tylko, że nie da się tego osiągnąć, nie czytając książek”.

img_2574

I tak dwie grupy rozwiązywały tajemnicze śledztwo – „Nie wiadomo dlaczego zaginęła książka, która była bardzo cenna! Jak przeczytacie cały artykuł, to dowiedzie się, jak było naprawdę”. A jak było? Młodzi detektywi opisali to tak: „Dnia 10 maja do biblioteki w Mokrem przyjechali początkujący detektywi”. Na miejscu „czekał już na [nich] sam detektyw – Krzysztof Koziołek”. Śledztwo z nim było bardzo ciekawe. Wszyscy słuchali go uważnie. Pierwszym zadaniem było odnalezienie tajemniczych, ryzykownych kopert z podpowiedziami”. I tak „uczniowie […] wcielili się w [śledczych z podstawówki].” Zacznijmy jednak od tego, że: „gdy przyszliśmy do biblioteki zobaczyliśmy ślady morderstwa!” „Choć sprawa wyglądała na bardzo łatwą, to wcale tak nie było.” To był „dzień, który zmienił [nasze życie]. Nagle słońce spadło i wtedy zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Wtedy bohaterowie postanowili uratować świat”. Śledztwo w bibliotece nabierało rozpędu: „Mordercze koperty”, „Koziołkowy horror”, czy „Alfabet strachu” – każdy odczuł to na swój sposób. „Szukaliśmy kopert zawierających informacje. Staliśmy się prawdziwymi detektywami”. Ostatecznie: „Wszyscy świetnie się bawiliśmy i nie chcieliśmy wracać do szkoły”.

Część druga poświęcona została dziennikarstwu. Uczestnicy poznali tajniki tego zawodu, najważniejsze pojęcia z nim związane i właśnie w tej części napisali krótki artykuł będący relacją z warsztatów, w których właśnie uczestniczyli. Dzięki nietypowym doświadczeniom prowadzącego i krótkiej obrazowej prezentacji, dzieci mogły uświadomić sobie znaczenie informacji, konieczność ich weryfikowania, odpowiedzialność za własne słowa i obrazy, a przede wszystkim przekonać się, że warto myśleć i pisać nieszablonowo: „Myślenie się opłaca – to powinniście wynieść z tych warsztatów”. (Anna Dubel)

Print Friendly, PDF & Email