„Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz!”

Anna Chabros - warsztaty bibułgarskie w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem

Kreatywne PODRÓŻE z Anną Chabros

Wakacyjne podróże dookoła świata, to również podróże twórcze. Tym razem w taką kreatywną wędrówkę zabrała nas Pani Anna Chabros. Pani Ania oprócz tego, że swoją pomysłowością tryska na co dzień, sprawdzając się zawodowo w stu procentach w roli plastyczki-nauczycielki, to przede wszystkich jest osobą pełną optymizmu, a nic tak nas nie ratuje od szarej rzeczywistości jak duet idealny, czyli optymizm i kreatywność! Swoim pozytywnym podejściem do życia oraz wiedzą, Pani Ania postanowiła podzielić się z naszymi czytelnikami, a szczególnie z niepełnoletnią jej częścią. Specjalnie dla najmłodszych czytelników biblioteki, dla których co roku w ramach ww. akcji organizujemy letnie warsztaty plastyczne i jednocześnie w celu rekompensaty za niedogodności związane z epidemią, dnia 14 lipca br. został nagrany w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem, krótki instruktaż tworzenia kwiatów z bibuły. Każdy, kto gościł choć raz w naszej bibliotece, zapewne pamięta kosze pełne kolorowych i przepięknych bukietów, które są właśnie dziełem Pani Ani Chabros. Do obejrzenia video lekcji z warsztatów bibułkowych (https://www.facebook.com/watch/?v=845096049347788) zapraszamy nie tylko dzieci, ale całe rodziny, aby tym sposobem, zgodnie z intencją naszego gościa, wspólnie kultywować polskie tradycje: „Zadbajmy o to moi drodzy, żeby tradycja, obrzędowość w naszych sercach pozostała, rozwijała się i rozkwitała. Nie pozwólmy jej umrzeć. Taka umiejętność [rękodzieło] nikomu nie zaszkodzi, a na pewno przysporzy dużo przyjemności, jest powodem do wspólnych spotkań, rozmów i przyjemnie spędzonego czasu”. Dla tych, którzy nie do końca wierzą w swoje twórcze zdolności, garść motywujących cytatów o kreatywności i twórczym życiu:

„Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz.” (Maya Angelou)

„Twórcze życie wymaga odwagi. Kreatywność to przestrzeń, w której to ty jesteś odkrywcą. Musisz opuścić miasto swojego komfortu i udać się na wyprawę w dziką krainę swojej intuicji. Nie dojedziesz tam autobusem, tylko pracą i podejmowaniem ryzyka nie do końca wiedząc, co robisz. To, co tam odkryjesz, będzie wspaniałe. Odkryjesz siebie.” (Alan Alda)

„Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.” (Mary Lou Cook)

„Jeśli chcesz być w życiu kreatywny, musisz przestać bać się pomyłek.” (Joseph Chilton Pearce)

„Akt twórczy jest sposobem na nadanie znaczenia własnemu życiu. Daje świadomość. Daje zdolność stawienia czoła życiu. Każdemu pozwala na znalezienie swej wartości ludzkiej. Daje świadomość własnych zdolności.” (Valerio Albisetti)

„Różnica między konstruowaniem a kreatywnością polega na tym, że rzecz skonstruowaną można pokochać dopiero, gdy jest gotowa, natomiast rzecz kreowaną kocha się, zanim jeszcze powstanie.” (Charles Dickens)

„Kiedy słyszysz w głowie głos, który mówi ci <<Nie potrafisz malować>>, to właśnie ten moment, kiedy powinieneś stanąć przy sztalugach i stać tam, póki głos nie umilknie.” (Vincent Van Gogh)

„Ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność. Ją z kolei ogranicza tylko nasze własne lenistwo…” (Maciej Orzechowski)

„Ludzka kreatywność jest największym zasobem.” (Richard Florida)

Na zakończenie relacji z kolejnych „Wakacyjnych PODRÓŻY z biblioteką”, życzę Państwu i Wam drogie dzieci wiary we własne umiejętności, pięknych bukietów oraz dobrej zabawy!

(bibliotekarz Anna Dubel)

Print Friendly, PDF & Email