Kostaryka – w krainie ary i tukana

6 października z okazji Nocy Bibliotek realizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Mokrem, w naszej szkole gościł podróżnik, pisarz, kulturoznawca i popularyzator wiedzy – Marek Łasisz. W prelekcji uczestniczyli nie tylko nasi uczniowie, ale również ze Szkoły Podstawowej w Pniówku. Była to wirtualna wyprawa do jednego z najciekawszych krajów Ameryki Środkowej – Kostaryki, którą pan Marek odwiedził w 2014 i 2022 roku razem ze swoją żoną. W trakcie spotkania zapoznał nas z egzotyczną przyrodą, różnorodnymi gatunkami zwierząt i roślin oraz kulturą kraju. Byliśmy w San Jose – stolicy państwa, poznaliśmy miejscowe przysmaki oraz oryginalnie parzoną kawę. Natomiast w miasteczku Sarchi podziwialiśmy kolorowe rękodzieła lokalnych mieszkańców. Podczas tej wędrówki podróżnik zabrał nas do lasu deszczowego i wspaniałych niebieskich wodospadów oraz pod wulkan Arenal, który jest nadal aktywny. Byliśmy na plantacji bananów, zwiedziliśmy wybrzeże Morza Karaibskiego, tam zobaczyliśmy: małpy kapucynki, wyjce, gigantyczne motyle, węże i szopy pracze zamieszkujące park Cahuita. Kolejnym etapem wędrówki było drugie wybrzeże Kostaryki – Ocean Spokojny, gdzie na półwyspie Osa odwiedziliśmy miasteczko Puerto Jimenez. To w tym właśnie miejscu można spotkać papugę arę czy legwany. Stamtąd przedostaliśmy się w głąb tropikalnej puszczy do Parku Corcovvado, by poznać tukany, papugi, ostronosa, małpy, kolibry czy aguti. Dla wszystkich była to niezwykła lekcja nie tylko przyrody, geografii, ale kultury. Za wirtualną podróż serdecznie dziękujemy panu Markowi Łasiszowi oraz pani Elżbiecie Stankiewicz – dyrektor Biblioteki Publicznej w Mokrem.

Szkoła Podstawowa w Lipsku