Konkurs recytatorski „O LAUR NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ”

Laur dla oddziału przedszkolnego i klas I – III Szkoły Podstawowej

W dniu 11 maja 2023 roku w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyła się XV Edycja Konkursu Recytatorskiego „O LAUR NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ” pod patronatem Wójta Gminy Zamość. W tym dniu wysłuchaliśmy 26 recytacji dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z klas I – III Szkół Podstawowych Gminy Zamość.

Komisja w składzie: Pani Maria Duławska, Monika Bździuch i Elżbieta Stankiewicz, dla której wybór laureata nie był łatwy! Po burzliwych i długich obradach komisji (w trakcie których odbyło się spotkanie z Panem Romanem Pankiewiczem – autorem m. in. książek dla dzieci z serii „5 ważnych zawodów”), ogłoszono wyniki – w tym roku LAUR został przyznany Aleksandrze Pszenniak z kl. II z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach.

W grupie przedszkolnej i kl. „0” – I miejsce zajął Mateusz Smyk ze Szkoły Podstawowej w Lipsku, II miejsce zajęła Kinga Cybula z oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Białowoli, III miejsce zajęła Antonina Włoch z kl. 0 ze Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej.

Natomiast w klasach I – III: I miejsce zajęła Hanna Antos z kl. II z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach, II miejsce zajął Filip Bożek z kl. III ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie oraz III miejsce zajął Szymon Smyk z kl. III ze Szkoły Podstawowej w Lipsku.

W tegorocznym konkursie recytatorskim wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Nalepko, kl. III ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, Julia Momot z kl. I z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach oraz Weronika Czerniak z kl. II ze Szkoły Podstawowej w Żdanowie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu recytatorskiego, bo sam udział w nim to jest już duża nobilitacja i prestiż, jako reprezentanci swoich szkół. Tego dnia dyplomy i nagrody książkowe otrzymali wszyscy recytatorzy. Jeszcze raz gratulujemy naszym recytatorom i zapraszamy do kolejnych edycji konkursu.

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem

Laur dla klas IV – VIII Szkoły Podstawowej

W dniu 12 maja 2023 roku w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyła się XV Edycja Konkursu Recytatorskiego „O LAUR NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ” pod patronatem Wójta Gminy Zamość. W tym dniu wysłuchaliśmy 22 recytacji młodzieży z klas IV – VI i VII – VIII Szkół Podstawowych Gminy Zamość.

Czym jest poezja? Na to z pozoru łatwe pytanie od lat próbują odpowiedzieć najwybitniejsi twórcy i krytycy literatury. Z okazji konkursu recytatorskiego postanowiłam przybliżyć kilka najciekawszych prób uchwycenia fenomenu sztuki pisania wierszem, które padły z ust znanych pisarzy: – Julian Tuwim: „Poezja jest to, proszę panów, skok, skok barbarzyńcy, który poczuł Boga!” – Andrzej Sapkowski: „Na tym polega rola poezji: mówić o tym, o czym inni milczą”. – Robert Frost: „Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa”. – Charles Bukowski: „Poezja jest tym, co się dzieje, gdy nic innego nie może”. – Edgar Allan Poe: „Poezja jest rytmicznym tworzeniem piękna za pomocą słów”.

Celem naszego konkursu była popularyzacja twórczości rodzimych poetów, rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży.

Komisja w składzie: Pani Maria Duławska, Monika Bździuch i Elżbieta Stankiewicz, dla której wybór laureata nie był łatwy! Po burzliwych i długich obradach komisji (w trakcie których odbyło się spotkanie z Panem Romanem Pankiewiczem – autorem m. in. książek dla dorosłych z serii „żywioły”), ogłoszono wyniki – w tym roku LAUR w starszej grupie wiekowej został przyznany Weronice Bochenko z kl. VII ze Szkoły Podstawowej w Pniówku.

W kategorii wiekowej kl. IV – VI: I miejsce zajęła Zofia Sakowicz z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach, dwa II miejsca ex aequo zajęły Marta Frankiewicz ze Szkoły Podstawowej w Lipsku oraz Milena Gontarz ze Szkoły Podstawowej w Białowoli, dwa III miejsca ex aequo zajęli Wanessa Gnyp ze Szkoły Podstawowej w Wysokiem oraz Paweł Greszta ze Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej.

Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Majdan z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach, Julia Wawrzak ze Szkoły Podstawowej w Mokrem, Jagoda Konaszczuk ze Szkoły Podstawowej w Wólce Wieprzeckiej.

Kategoriach wiekowych: kl. VII – VIII, I miejsce zajęła Iga Grątkowska ze Szkoły Podstawowej w Borowinie Sitanieckiej.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom udziału w gminnym konkursie recytatorskim. Jako reprezentanci swoich szkół jesteście najlepszymi przedstawicielami swoich lokalnych środowisk. Biorąc udział na szczeblu gminnym konkursu rywalizujecie z samymi mistrzami. Laur jest tylko jeden – trzeba mieć świadomość, że nie każdy go wygra. Sam udział w konkursie to nobilitacja i prestiż. Tego dnia dyplomy i nagrody książkowe otrzymali wszyscy recytatorzy. Jeszcze raz gratulujemy naszym recytatorom i zapraszamy do kolejnych edycji konkursu.

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem