Fantastyczna Noc w Bibliotece

Zdjęcie grupowe atorki Shirin Kader i czytelniczek przebranych w stroje orientalne (NOC BIBLIOTEK 2016)Fantastyczna Noc w Bibliotece 2016

20 maja wszyscy miłośnicy książek i kultury mogli skorzystać z różnorodnych atrakcji przygotowanych przez naszą bibliotekę. W myśl tegorocznego hasła „Włącz różnorodność” w programie znalazły się:
Spotkanie z autorką książki, pt. „Zaklinacz słów” – Shirin Kader – pasjonatką Orientu, która zabrała nas w niesamowitą podróż po nieznanych zakątkach Wschodu. Opowieści naszego gościa i jej fascynujący bestseller okazały się dla uczestników wciągające niczym „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Przytaczając cytat właśnie z wspomnianej książki, życzę wszystkim czytelnikom takiej pasji, jaką dało się wyczuć w historiach Shirin i niesamowitej wiary w sens, przekonania, że każdy ma swoje własne przeznaczenie: „Szukam utraconej baśni (…) i choć poszukiwania te przypominają czasem ściganie uciekającego pociągu, nie mam wątpliwości, że wciąż warto biec, nawet w nieskończoność”.

Tej Nocy gościliśmy także niesamowity Zespół Wokalno -Taneczny TAMBURINO (krzewiący kulturę romską). Zespół na dobre zawitał zarówno w murach naszej biblioteki, jak i w naszych sercach. W piątek 20 maja 2016 roku otrzymaliśmy, z rąk kierownik- choreograf Zespołu TAMBURINO Pani Jolanty Wiśniewskiej, statuetkę upamiętniającą Jubileusz Bibliotek Gminy Zamość. Dziękujemy raz jeszcze za pamięć i niesamowity prezent.

Występy: Teatru Ognia UTOPIA. Na stronie Zamojskiego Domu Kultury odnaleźć można następującą wypowiedź zespołu: „Utopia to grupa kuglarska o szerokim spektrum możliwości (…). Cechują nas zaangażowanie, pasja i profesjonalizm. Przez lata pracując nad swoimi umiejętnościami zdobyliśmy doświadczenie niezbędne do tworzenia widowisk na wysokim poziomie. Organizujemy widowiska plenerowe oparte na magii ognia, które uświetniają każdego rodzaju imprezę. Nasze spektakle to połączenie żywiołu ognia, tańca, żonglerki oraz teatru, co czyni z nich fuzję wizualnych doznań”. Potwierdzam!!! Wszystko co napisali jest prawdą! Dziękujemy za niezapomnianą „fuzję wizualnych doznań”.
A na miłe zakończenie wieczornego spotkania – utwór „Skrzypek na dachu” (jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabuła oparta została na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema, a konkretnie na jego powieści „Dzieje Tewji Mleczarza”), w wykonaniu Pana Andrzeja Malca.

Tej nocy nasza biblioteka – miejsce najlepiej przez Państwa znane – zmieniła się w Teatr Magii i Centrum Wielokulturowości.
(Anna Dubel)