Dzień Języka Ojczystego w bibliotece w Wysokiem

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, do biblioteki zostały zaproszone dzieci z klasy pierwszej i przedszkola Szkoły Podstawowej w Wysokiem. Spotkanie oparte było na wypowiedzi językoznawcy profesora Jerzego Bralczyka: 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To bardzo ważne święto, najlepiej by było, by była to kwestia codzienności, że język jest dla nas bardzo ważny i dbamy o niego. Dzieci dowiedziały się dlaczego jest to ważne święto i dlaczego musimy dbać o nasz język ojczysty. Spotkanie poświęcone było literaturze dziecięcej polskiej, które rozpoczęło się od czytania przez bibliotekarkę wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Następnie nadszedł czas, by posłuchać jak dzieci czytają dzieciom w „Konkursie samodzielnego czytania”. Do konkursu przystąpiło pięcioro dzieci. Czytały książki z serii „Czytam sobie”: Zuzia Kliza czytała książeczkę „Marta i zagadkowy pojazd”, Ola Smoła czytała książeczkę „Basia i kask”, Julka Bzdeń – „Marta i ufoludek”, Nikola Antoszek – „Psotny Franek”, a Maciek Klimczuk – „Franek i miotła motorowa”. Z samodzielnym czytaniem dzieci poradziły sobie bardzo dobrze. W nagrodę za piękne czytanie otrzymały książeczki i nagrody rzeczowe. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci zostały poczęstowane słodyczami.

st. kustosz Teresa Welcz