13 października 2023 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyło się spotkanie Pań – członkiń Dyskusyjnego Klub Książki.
W trakcie spotkania rozmawiałyśmy o noblistach 2022 i 2023 roku. Panie obejrzały również wystawę fotografii i prac malarskich Pani Małgorzaty Wołoszyn pt. „Ateny – śladami Antyku” oraz wystawę „Kamieni i minerałów” Tymona Kalbarczyka.
Dyskutowałyśmy o Annie Ernaux francuskiej pisarce, Laureatce Literackiej Nagrody Nobla 2022 roku. Ernaux znana jest jako autorka autobiograficznych powieści, w których ważne miejsce zajmują motywy feministyczne. Jest autorką ponad dwudziestu książek, w tym wydanych po polsku autobiograficznej książki „Lata” i „Bliscy”.
Literacką Nagrodę Nobla w 2023 roku otrzymał Jon Fosse – norweski pisarz i dramaturg, uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich. Jest autorem powieści, poezji, książek dla dzieci, esejów i sztuk teatralnych. Jego twórczość zalicza się do norweskiego postmodernizmu. Książki Fossego przetłumaczono na ponad 40 języków, w tym polski, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata. O jego znaczeniu niemiecki tygodnik „Die Woche” napisał: Na początku był Henryk Ibsen, następnie nie było nic, a teraz mamy Jona Fossego.
Isabel Allende to kolejna autorka, której książki chętnie wypożyczamy i czytamy. Z powieści Allende możemy dowiedzieć się dużo historii, ciekawych, strasznych, niesamowitych wydarzeń na przestrzeni wielu lat w krajach Ameryki Łacińskiej i Europy.
Jak mówi sama autorka – „Każda powieść jest koniec końców autobiograficzna. Piszę o miłości i przemocy, o śmierci i odkupieniu, o silnych kobietach i nieobecnych ojcach, o przetrwaniu. Większość moich postaci to outsiderzy, ludzie, którzy nie są chronieni przez społeczeństwo, którzy są niekonwencjonalni, zuchwali i buntowniczy”.
W 1981 roku, kiedy Allende dowiedziała się, że jej 99-letni dziadek jest na łożu śmierci, zaczęła pisać do niego list, który później przekształcił się w rękopis książki Dom duchów (1982). Kolejne powieści to: „Córka fortuny”, „Portret w sepii”, „Kobiety mojej duszy..”, czy „Violeta” i wiele innych.
W 2008 r. Allende otrzymała honorowy stopień doktora nauk humanistycznych San Francisco State University. Jest założycielką Fundacji Isabel Allende, której celem jest „wspieranie programów poświęconych promowaniu i ochronie podstawowych praw kobiet i dzieci”. Zalicza się ją do najpopularniejszych pisarek Ameryki Łacińskiej, a także do grona najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskojęzycznych.
Fredrik Backman szwedzki dziennikarz, bloger i pisarz. Przez wiele lat współpracował z wieloma czasopismami i gazetami. W 2012 roku ukazał się jego książkowy debiut, który szybko okazał się bestsellerem, odnosząc międzynarodowy sukces – „Mężczyzna imieniem Ove”. W bibliotece posiadamy kilka tytułów tego autora m. in. „Britt-Marie tu była”, „Miasto niedźwiedzia”, „My przeciwko wam”, „Niespokojni ludzie”, „Pozdrawiam i przepraszam”, czy „Zwycięzcy”. Backman pisze literaturę obyczajową, romans, literaturę piękną, biografię, autobiografię i pamiętnik. Książki Backmana czyta się lekko, są pełne humoru.
Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem