Biblioteka jest bramą w czasie
(Carlos María Domínguez „Dom z papieru”)
11 maja 2017 roku w gmachu Gminnej Biblioteki Publicznej w Łabuniach odbyło się spotkanie z okazji DNIA BIBLIOTEKARZA, którego współorganizatorami byli: Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło Sitaniec. Wspomnę, że święto bibliotekarzy i bibliotek obchodzone jest od 1985 roku. Wtedy bibliotekarze po raz pierwszy świętowali w Okręgowym Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich we Wrocławiu. Ten dzień jest najodpowiedniejszym momentem na to, żeby przez chwilę wspólnie zastanowić się nad znaczeniem i przyszłością bibliotek. A przede wszystkim jest to świetny pretekst do tego, by spędzić dzień z książką. Aby tradycji stała się zadość – tym razem specjalnie dla bibliotekarzy z powiatu zamojskiego Krzysztof Koziołek przedstawił
„Kryminalną zbrodnię w kuchni, czyli przepis na kryminał nieco mroczny, mocno krwisty, a czasami topograficzny”. Pisarz w trakcie spotkania zdradził wiele smaczków związanych z polskim rynkiem wydawniczym. Było między innymi o kryminale jako gatunku zmąconym, sposobach pisania powieści, nieprawdopodobnej zbieżności nazwisk niektórych bohaterów jego książek, czy sposobach na promocję przyprawiających o dreszcze na plecach. Autor zaprezentował również najbardziej kryminalny płaszcz świata!
Uroczystość zakończyła się okolicznościowym poczęstunkiem w kuluarach dającym możliwość wymiany doświadczeń zawodowych koleżanek i kolegów po fachu.
Podniosła atmosfera i szczere życzenia od władz gminy (odczytane publicznie przez Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Zamość, Elżbietę Stankiewicz: „To dzięki Waszemu zaangażowaniu i wysiłkowi, wiele osób znajduje […] ofertę kulturalną na wysokim poziomie. […]. Za to wszystko jeszcze raz dziękuję i życzę z okazji Święta Bibliotek, aby wszyscy zaangażowani w jej funkcjonowanie czerpali z tej pracy jak najwięcej satysfakcji” – Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński), uchwycone w fotograficznym kadrze, pozostawią w naszej pamięci pozytywne wspomnienie obchodów Dnia Bibliotekarza.
Na zakończenie tej krótkiej relacji wszystkim bibliotekarzom i bibliotekarkom, z okazji naszego święta raz jeszcze najserdeczniejsze życzenia, oby każdy z nas na pytanie o zawód – miał zawsze trafną odpowiedź:
„Czyli jest pan bibliotekarzem?
Starzec spuścił na chwilę wzrok.
– Wolę określenie depozytariusz wiedzy”.
(Brandon Mull, „Świat bez bohaterów”)