AMULET DLA PAŃ

ŁAPACZE SNÓW - warsztaty z Elżbietą Hrabowską zorganizowane z okazji Dnia KObiet (na zdjęciu uczestnicy przy wspólnym stole i pracy).


Specjalnie dla Pań, z okazji DNIA KOBIET, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem przygotowała prezent w formie oryginalnych warsztatów tworzenia „Łapaczy snów”, które gościnnie poprowadziła Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia 28+ Pani Elżbieta Hrabowska.

„Łapacze Snów” to dość oryginalna ozdoba, która przez wielu uznawana jest za swoisty amulet, wywodzi się z Ameryki Południowej. To właśnie Indianie tworzyli łapacze snów, wierząc w ich moc ochronną przed koszmarami oraz wszelkimi negatywnymi mocami. „Typowy łapacz snów to wisząca ozdoba, składająca się z sieci utkanej na okręgu oraz swobodnie zwisających piór, paciorków lub wstążek. Zawieszony nad posłaniem amulet ma chronić śpiącego przed marami sennymi, działając na zasadzie filtru – sieć łapacza wyłapuje złe sny, które wraz z pierwszymi promieniami słońca następnie spływają swobodnie po piórach i przechodzą w niebyt” (wikipedia). Według niektórych wierzeń łapacze mają także pomóc w zapamiętywaniu snów, a nawet stać się tarczą, chroniącą domowników przed wszelakim złem, które miałoby przekroczyć próg domu.

Ponadto samemu procesowi tworzeniu tych ozdób, przypisuje się terapeutyczne działanie – swobodne wyplatanie łapaczy snów, dodatkowo w miłym gronie (jak to miało miejsce w trakcie powyższego spotkania), pozwala osiągnąć stan odprężenia porównywalnego do stanu jaki osiąga się podczas medytacji!!!

My ze swojej strony serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie za cenną lekcję konstruowania tych niesamowitych ozdób, a wszystkich Paniom życzymy wielu takich chwil wytchnienia!

(oprac. bibliotekarz Anna D.)
Print Friendly, PDF & Email