Noc bibliotek – Kabaret Gzyms Szyderców

Gzyms Szyderców i krzywe zwierciadło

„Moc Bibliotek” to hasło X jubileuszowej Nocy Bibliotek. Podczas tegorocznej edycji swą obecnością Bibliotekę Publiczną w Mokrem zaszczycił Kabaret Gzyms Szyderców działający w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. W skład kabaretu wchodzą: Jadwiga Opiela, Maria Adamczyk, Marzena Miśkiewicz, Zbigniew Pelc, Tadeusz Flor (klawisze). Kabaret zaraża swoich widzów zdrowym poczuciem humoru umiejętnie wplatając w przedstawienie muzykę i anielski śpiew Pani Marii. Podczas Nocy Bibliotek mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać trzy skecze: „Szewrolet” słowa i muzyka Maria Adamczyk; „Ballada o Jednej Wiśniewskiej” autor Jerzy Jurandot oraz „W sklepie” autorstwa Romana Jana Pulikowskiego. Skecz „Ballada o Jednej Wiśniewskiej” opowiada o zdradzie jakiej dopuścił się Hrabia, zdradzając żonę Hrabinę z Panią Wiśniewską. Jak okazało się na końcu przedstawienia, nawet po śmierci Pani Hrabina dokonała zemsty na niewiernym mężu i kochance Wiśniewskiej. W skeczu „W sklepie” poznaliśmy niemiłą i nie sympatyczną sklepową, która była wobec swoich klientów opryskliwa i wygrażała im. Ciekawie i anielsko wręcz zabrzmiał śpiew Pani Marii w trzecim skeczu pt. „Szewrolet”, w którym poznaliśmy bogatego właściciela szewroleta będącego mężem młodej kobiety. Niestety z racji na swój wiek i ograniczenia związane ze starością nie mógł spełnić oczekiwań młodej żony. Artyści poprzez swoje skecze świetnie przedstawiają rzeczywistość w krzywym zwierciadle i jednocześnie uświadamiają nam, że do życia, do swojego wieku trzeba podchodzić z dystansem, poczuciem humoru a przede wszystkim z otwartym sercem i chęciami do poznawania nowych rzeczy, świata i własnych emocji. Dziękujemy bardzo artystom za świetny spektakl i cudowną atmosferę, którą roztoczyli w murach naszej biblioteki w tą wyjątkową noc.

Oprac. st. kustosz Dorota Waga