„- poszukaj swoich nitek… (Helena Pietroń)”

„NITKĄ MALOWANE” - pod takim hasłem w dniu 16 grudnia 2016 roku, w głównej siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Zamość w Mokrem, odbyły się wyjątkowe warsztaty artystyczne oparte na oryginalnej technice mocowania nici winylem (M-N-V). W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia do wspólnej twórczości zaprosiła naszych gości Pani Helena Pietroń - pomysłodawczyni nowatorskiej techniki (zdjęcie grupowe)„NITKĄ MALOWANE” – pod takim hasłem w dniu 16 grudnia 2016 roku, w głównej siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Zamość w Mokrem, odbyły się wyjątkowe warsztaty artystyczne oparte na oryginalnej technice mocowania nici winylem (M-N-V). W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia do wspólnej twórczości zaprosiła naszych gości Pani Helena Pietroń – pomysłodawczyni nowatorskiej techniki i właścicielka firmy SZARFA (działalność rękodzielniczą Pani Helena rozpoczęła w roku 2011, po uzyskaniu zastrzeżenia patentowego; jej najnowsze prace można było podziwiać w trakcie zajęć).

Spotkanie okazało się wyjątkową okazją do bliższego zapoznania się z tą unikatową techniką (każdy uczestnik własnoręcznie wykonał autorski projekt zakładki), a przy tym doskonałą formą relaksu – przez chwilę wszyscy mogli poczuć się jak sześcioletnie dzieci, którym pozwolono beztrosko bawić się i eksperymentować. Kolorowe szaleństwo, skrawki materiałów z których każdy posiada swoją duszę, wszystko co potrzebne w zasięgu ręki, chwila skupienia, dziecięcej fantazji i oto jest – jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna zakładka do książki, „kolorowy skrawek raju w zatrzymanym czasie!” Niesamowity pomysł! Tworzenia zakładek posiadających swoją historię, indywidualny charakter – zgodnie z zamysłem Pani Heleny: „Zakładka wykonywana jest ręcznie. W każdą zakładkę wkładamy cząstkę siebie. Dzięki temu nie jest to zwykły produkt ale coś niezwykłego. Nasze wyroby posiadają duszę. […]. Niewyobrażalna ilość kombinacji. Mocuję nitki winylem na zawsze w jakimś układzie – powstają małe obrazeczki: zakładki do książki.”. Czy to nie wyjątkowy prezent na zbliżające się święta?!

Z pewnością to przedświąteczne, piątkowe popołudnie wzbudziło wiele radości i uśmiechu na twarzach Pań biorących udział w tych niecodziennych zajęciach i na długo zagości w naszej pamięci. Warsztaty świetnie wpisały się w atmosferę świątecznych przygotowań i zorganizowanego w tym dniu przez naszą bibliotekę spotkania opłatkowego, w trakcie którego posypało się mnóstwo ciepłych słów, życzeń oraz wypowiedzi skłaniających do refleksji. Do tych świątecznych i noworocznych życzeń dodam jeszcze jedno, życzenie zainspirowane właśnie warsztatami „malowanymi nitką” – „niech nas poniesie radość jak ta z dziecięcych lat, a na samą myśl o świętach niech nam ubywa lat!”, życzę Państwu czasu na śmiech i chwil beztroskiej radości A słowami Pani Heleny Pietroń „Zapraszam – poszukaj swoich nitek…”. (Anna Dubel)