Jubileusz Bibliotek Gminy Zamość
16 czerwca 2021 był wyjątkowym dniem dla Bibliotek Gminy Zamość oraz jej pracowników. Tego dnia bowiem obchodziliśmy jubileusz wszystkich bibliotek funkcjonujących w Gminie Zamość.
Tegoroczny Jubileusz miał wyjątkowy charakter, jest świadectwem siedemdziesięciu lat życia Bibliotek Publicznych na terenie Gminy Zamość i niewątpliwie wpływa na teraźniejszy jej kształt. To dzień zadumy, wspomnień nad tym co było, jak również dobry moment na refleksję co dalej? Dziś wracamy myślami do początku naszej historii i do tych wszystkich, którzy ją tworzyli. Bezapelacyjnie ogromną rolę w budowaniu tożsamości tego miejsca mieli czytelnicy i pracownicy, którzy nierozerwalnie stanowią duszę biblioteki.
Cała uroczystość została poprowadzona przez Panią Dyrektor Bibliotek Elżbietę Stankiewicz i rozpoczęła się od spotkania autorskiego z Panią Beatą Kiecaną, pisarką pochodzącą z Gminy Zamość, która obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Pani Beata jest autorką trzech książek, tj. „Stosunki mega przerywane”, „Układy prawie idealne” i najnowsza „Córka swojej matki”. Pani Beata jest sympatyczną, miłą i przebojową osobą. Podczas spotkania kilkakrotnie podkreślała, że jej książki w dużej mierze inspirowane są wydarzeniami i sytuacjami, które jej się przydarzają na co dzień. Autorka, tak jak i jej książki, jest intrygująca, nigdy nie pozostaje obojętna na otaczające ją wydarzenia. [Fragment w tekście opublikowanym w Biuletynie Gminy Zamość brzmi inaczej i został wprowadzony przez Dyrektor Biblioteki. Obecne brzmienie zamieszczono również decyzją Pani Dyrektor]. Po godzinnym spotkaniu autorskim nastąpiła druga część uroczystości, podczas której Pani Dyrektor Elżbieta Stankiewicz, wraz z Radnym Powiatu Zamojskiego Konradem Dziubą i Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Jarosławem Kalbarczykiem, wręczyła pracownikom biblioteki listy gratulacyjne z życzeniami, by praca w bibliotece nadal sprawiała satysfakcję i dawała mnóstwo radości.
I najważniejsza – książka, która wiernie służy człowiekowi. To właśnie książki są największym skarbem naszej biblioteki, są pamiątkami, zbiorami wiedzy i doświadczeń, są lekarstwem na dolegliwości duszy. W nich każdy może znaleźć coś wyjątkowego, coś tylko dla siebie, na konkretny etap życia, dla zabicia nudy, w potrzebie cennej rady,… Jedni szukają w nich szumnych romansów, inni wciągających kryminałów. Są tacy, co w książkach szukają po prostu towarzystwa. Dla innych to podróż w czasie, nowe doświadczenia, pomysły, niezawodny sposób na stres… i wiele innych.
Podziękowania otrzymali również dyrektorzy szkół i nauczyciele, którzy mobilizowali i nadal mobilizują dzieci oraz młodzież do udziału w konkursach, wydarzeniach i projektach realizowanych w bibliotekach. Szczególne podziękowania oraz statuetki i listy gratulacyjne otrzymali także nasi drodzy czytelnicy i przyjaciele naszych bibliotek, którzy poświęcając swój wolny czas zawsze chętnie uczestniczą w różnych przedsięwzięciach, akcjach i projektach organizowanych przez i w bibliotece.
Z siły książek wypływa wyjątkowy charakter biblioteki, która ostatecznie jest zbiorem tego wszystkiego, czego nasi czytelnicy szukają i potrzebują. Już w starożytności zauważono tę prawdę, świadczyć może o tym chociażby słynny napis nad wejściem do biblioteki Ramzesa II w egipskich Tebach z XIII wieku p.n.e., który brzmiał „Psyches iatreion” – „Lecznica dla duszy”.
Kolejnym punktem programu było wręczenie statuetek jubileuszowych czytelnikom z poszczególnych filii, którzy w 2020 roku przeczytali najwięcej książek. Najlepszymi czytelnikami „Roku 2020” byli: Bożena Burdzy z Mokrego, Stefania Przygon z Punktu Bibliotecznego w Wólce Wieprzeckiej, Zofia Kawałko z Kalinowic, Małgorzata Paszko z Lipska, Elżbieta Pikuzińska z Płoskiego, Beata Żołyniak z Sitańca, Maria Prus Z Wysokiego, Elżbieta Król z Zawady i Anna Kowalczyk ze Żdanowa.
Gratulacje z okazji Jubileuszu dla dyrekcji i pracowników Bibliotek Gminy Zamość złożyli również: Z-ca Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Grzegorz Figiel, Dyrektor Książnicy Zamojskiej Pan Piotr Bartnik, Pani Dorota Piasecka, członek Zarządu Zamojskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz w imieniu Wójta Gminy Zamość Pan Konrad Dziuba. Nie zabrakło również życzeń i podziękowań od Radnych i Administracji z Gminy Zamość oraz naszych wiernych czytelników, Klubu Seniora „Kalinka” ze Skaraszowa i przyjaciół biblioteki, m.in. od Pani Krystyny Sikorskiej, która już od kilku lat nie mieszka w naszej gminie, ale pamięta i nas odwiedza. A oto fragment życzeń – wiersza Pani Danuty Łyś z Mokrego: (…) a dziś życzenia składam serdecznie i szczerze z całej duszy niech dalej pędzi z prędkością światła do następnych JUBILEUSZY!!
Całą uroczystość ubarwiło i uświetniło swym występem pięciu panów z grupy wokalnej „Chyżanie” z Chyżej, dając koncert, który porwał całą salę do śpiewu i tańca. Nie zabrakło, także tortu jubileuszowego i toastów na kolejne 100 lat działalności bibliotek oraz ciepłych rozmów i miłych wspomnień uczestników uroczystości.
Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia byli z nami podczas tych wyjątkowych chwil, którzy chcieli swoją obecnością pokazać, że biblioteka i bibliotekarze są dla nich ważni, że są im bliscy, i że dzięki takim instytucjom nasza rzeczywistość staje się jeszcze bardziej kolorowa. Życzymy zatem wszystkim czytelnikom, aby przez kolejne lata korzystali z dobrodziejstw tego wyjątkowego miejsca, jakim jest biblioteka; aby za każdym razem znajdowali tu to, czego potrzebują, zaś wszystkim bibliotekarkom Biblioteki Publicznej Gminy Zamość, aby każdy kolejny dzień z książką był przyjemny i życzliwy, a wykonywana praca przynosiła niekończącą się satysfakcję.
BPGZ: Anna Dubel, Dorota Waga; FB-BPGZ Sitaniec: Urszula Tłuczek
(wspólny artykuł do Biuletynu Gminy Zamość
powstał w oparciu o trzy relacje,
które zebrała i edytowała
Dyrektor Biblioteki Elżbieta Stankiewicz)