FERIE i KONKURS z Biblioteką 🌟

FERIE ZIMOWE 2021 z Biblioteką

Kreatywne warsztaty z Anną Chabros

ZIMOWE BALETNICE:


BUKIET ZIMOWĄ PORĄ:


ŚNIEŻNY KRAJOBRAZ:

oprac. Anna D.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału

w naszym zimowym konkursie plastycznym.

Wystarczy przesłać zdjęcie pracy inspirowanej

cyklem nagrań z powyższych warsztatów.

Na prace czekamy do 23 stycznia!

Prace należy przesłać na adres e-mail: bibliotekamokre@wp.pl

z dopiskiem FERIE z Biblioteką


Życzymy wszystkim wielu radości i satysfakcji przy tworzeniu!!!

POWODZENIA 🙂


TREŚĆ Z POWYŻSZYCH NAGRAŃ WARSZTATÓW Z PANIĄ ANNĄ CHABROS:

Kreatywne warsztaty z Anną Chabros

Część pierwsza „Zimowe baletnice”

Mówi Anna Chabros: „Witam Was cieplutko i serdecznie. Za oknem doczekaliśmy się w końcu prawdziwej zimy, która sprzyja do kreatywnych i fantazyjnych zabaw ze śniegiem. Na naszych warsztatach plastycznych zaproponuję Wam taką zimową tancerkę, która będzie delikatnie tańczyć poruszana wiatrem. Propozycja dla wszystkich kreatywnych, którzy mają ochotę miło spędzić czas w ten piękny, zimowy dzień. Nasza tancereczka bardzo delikatna, jest formą przestrzenną wykonaną z papieru. Wygląda ona właśnie w ten sposób i jest ona wykonana z gotowych szablonów. Proponuję Wam gotowe szablony, które wykorzystacie i pobierzecie ze strony biblioteki w Mokrem. Tak oto wyglądają po wydrukowaniu oraz sposób wycinania gwiazdek, również do pobrania na stronie biblioteki.

Widzimy takie tańczące baletnice, które sobie wytniemy i ubierzemy w spódniczkę. Jak wyciąć, jak korzystać z szablonów, jeżeli pobierzecie już sobie ze strony biblioteki te szablony. Najlepiej szablon przyłożyć do zwykłej kartki papieru i po linii konturowej wyciąć nożyczkami.

Do wykonania takiej pięknej, zwiewnej, zimowe tancereczki, będziemy potrzebowali: papier xero A4 w kolorze białym lub każdym odcieniu koloru niebieskiego; niezbędne będą nożyczki; niezbędny będzie klej na bazie wikolu – wtedy będzie on estetyczny i szybko wyschnie i nie zabrudzimy sobie za bardzo rąk i pracy; będziemy potrzebować kawałeczek delikatnego sznurka lub grubszej nitki typu mulina, bądź kordonek; będziemy potrzebowali dziurkacza, bez którego generalnie też możemy obejść tą pracę; będziemy potrzebowali dwóch patyczków grubości palca, na krzyżak – w ten sposób łącząc, bądź jeżeli ktoś ma gotową, drucianą ramkę, to również jak najbardziej możemy ją wykorzystać.

Pierwsza czynność, to wycięcie z szablonu – szablon przykładam do kartki pod spodem. Możemy, aby uniknąć przesuwania się formy, spiąć je czterema spinaczami biurowymi i wtedy już precyzyjnie po linii konturowej wycinamy sobie kształt naszej tancerki. Kiedy już mamy naszą tancereczkę wyciętą, musimy ją ubrać w bardzo delikatną spódniczkę. Do wykonania spódniczki wykorzystamy kartkę papieru, z której zrobimy gwiazdkę. Jak wykonać taką gwiazdkę? Jest to element dekoracyjny, który możecie wykorzystać na dekoracje okienne, również do zdobienia choinek, które już co prawda rozbieramy, ale zawsze mogą się przydać w przyszłym roku.

A więc dwa elementy – tancerka i gwiazdka, którą wykorzystamy jako spódniczkę. Jak wykonać taką gwiazdkę? Papier xero koloru białego lub niebieskiego składamy w ten sposób, żeby powstał kwadrat. Najlepiej to zrobić przykładając krótszy bok do dłuższego boku. Zaznaczamy linię zgięcia – w ten sposób, popatrzcie jeszcze raz i zbędny odcinek papieru, który jest wyznaczany przez kolejną, krótszą krawędź papieru formatu A4 – odcinamy. I popatrzcie, mamy idealny kwadrat z prostokąta. Zaznaczamy jeszcze raz wyraźnie linię zgięcia, po czym składamy nasz papier jeszcze raz na pół i dla cierpliwych jeszcze raz na pół. Cały czas trzymamy między palcami środek naszej gwiazdki, który będzie nam wyznaczał czubeczek – i to jest właśnie ten czubek. Wachlarzyki zostają po zewnętrznej stronie. W ten sposób odcinamy dwa brzegi. I popatrzcie już po rozłożeniu, po odcięciu dwóch elementów mamy kształt gwiazdki. Zobaczcie w  jaki sposób wycinać nasze trójkąty, żeby po rozłożeniu wyszły piękne gwiazdki. Generalnie kształt gwiazdki będzie zależał od tego, co sobie wytniecie na krawędziach, które wyznaczają nam linie symetrii, więc cokolwiek wytniecie na krawędziach tej gwiazdki powieli nam się na kolejnych elementach po rozłożeniu. A więc zaczynamy! Postaram się to zrobić szybciutko. Uzyskaliśmy taki kształt. Pokażę może dla kontrastu na niebieskiej karteczce. I po rozłożeniu kochani mamy piękną, symetryczną, ażurową, leciusieńką, zimową śnieżynkę. W wersji niebieskiej, dla kontrastu pokarzę ją może na białej kartce papieru. Wygląda w ten sposób. Na wyciętą już tancerkę; nacinamy naszą gwiazdkę pośrodku, żebyśmy mogli swobodnie sobie objąć naszą tancerkę w talii i ubrać ją w naszą gwiazdkową sukieneczkę. Podklejamy delikatnie klejem na linii cięcia. I nasza zimowa tancereczka gotowa.

Myślę, że jej jest bardzo smutno, więc z pewnością, tak jak każdy z nas lubi towarzystwo, zapewnimy je również naszej zimowej tancerce. W tym celu przygotujemy sobie krzyżak do podwieszenia, z którego stworzymy kompozycję przestrzenną wieloelementową. W tym celu możemy wykorzystać sobie właśnie to kółeczko, na którym zawiesimy nasze tancerki; bądź krzyżak – szczepiamy go na środku nitką i równomiernie z czterech stron, na różnych wysokościach, będziemy podwieszać nasze elementy.

W naszej tancerce (w główce) robimy dziurkaczem dziurkę, odcinamy kawałek nitki, łączymy sznureczek z jednej strony do tancerki, z drugiej strony do naszej już gotowej kompozycji przestrzennej, którą możemy wykorzystać jako dekorację naszego pokoju, podwieszając ją pod sufitem, przy oknie. Możemy również do tego wykorzystać lampki, które być może już zdjęliśmy z choinki i w ten sposób proponuję Wam wykonanie prostej, zimowe kompozycji :)”.


Część druga „Bukiet zimową porą”

Mówi Anna Chabros: „Kolejna propozycja na zimowe wieczory, do przyjemnie spędzonego czasu, jest ta oto kompozycja przestrzenna w formie zimowych kwiatów. Czego będziemy potrzebowali do wykonania takiej kompozycji. Na pewno kluczowym elementem i bazą, od której zaczniemy, jest styropianowa kulka. Chociaż powiem, że jeden element nie stanowi nigdy kompozycji w całości, musi być tych elementów kilka, więc możemy się zaopatrzyć w takie styropianowe kulki różnej wielkości. Im więcej kulek, im więcej rozmiarów, tym większe pole do popisu.

Będziemy potrzebowali zwykłych, kosmetycznych patyczków, które na pewno są w każdym domu, w każdej porannej i wieczornej toalecie; kawałeczek patyka; nożyczki; będziemy również potrzebować, czegoś w rodzaju naczynia – dzbanka, doniczki; oraz gąbkę florystyczną, w której najprościej będzie nam tą kompozycję ułożyć.

A więc zaczynamy! Kochani, mniej więcej na środku będziemy sobie ciąć każdy patyczek pod ukosem w taki sposób, żeby zapewnić sobie ostrą końcówkę, żeby łatwo nam wchodziła w styropian. I nic prostszego, jak wbijamy sobie element po elemencie. Czyli patyczek zaostrzony do naszej styropianowej kulki, tworząc coś w rodzaju jeża. Możemy również powiedzieć, że ten element zimowego kwiatu, będzie przypominał nam dmuchawca, albo jeszcze inne skojarzenie, bardzo adekwatne do dzisiejszej sytuacji, czyli do naszego wirusika, z którym wszyscy staramy się oswoić. I w ten sposób element po elemencie nabijamy tworząc gotowy, zimowy kwiatek.

Taki element, kiedy już sobie dookoła udekorujemy naszymi końcóweczkami z patyczków, proponuję nadziać na kawałek patyczka – jest to zwykły patyk, których w tej chwili przy przycinaniu naszych krzewów i drzew owocowych,  jest do wyboru do koloru. Pamiętajcie jednak o jednej rzeczy, żeby grubość patyka była adekwatna do wielkości naszej kulki styropianowej. Możemy się posłużyć grubością naszego palca, wtedy będziemy mieli świetną miarkę.

W momencie, kiedy nasz element już będzie wykończony, wkładamy go do naszej kompozycji kwiatowej tworząc już całość :)”.


Część trzecia „Śnieżny krajobraz”

Mówi Anna Chabros: „Witam Was ponownie moi mili. Kolejną propozycją do spędzenia przyjemnie i kreatywnie zimowego wieczoru, jest wykonanie zimowego pejzażu z zachowaniem perspektywy. Perspektywa jest to rodzaj głębi tworzonej na płaszczyźnie. Uda nam się to zrobić poprzez kolor. I w jaki sposób wykonamy taki pejzaż, już mówię.

Do wykonania takiego pejzażu będziemy potrzebowali kilka kolorowych kartek formatu A4, w różnych odcieniach koloru niebieskiego; będziemy potrzebowali płatków kosmetycznych; kleju; nożyczek; markera – ja mam tutaj taki srebrny marker do namalowania na najciemniejszym kolorze gwiazdek. Kto nie ma takich markerów może się nie przejmować, bo można do tego wykorzystać zwykły korektor w pędzelku lub korektor w kulce.

Zaczniemy tworzyć naszą perspektywę w naszym krajobrazie od tła, czyli od najciemniejszego brystolu, który wytniemy sobie w dowolny sposób z zachowaniem ukosu, żeby to nie była równa kartka papieru. Im bardziej uciekniemy od symetrii, tym nasza praca będzie ciekawsza.

Przykleimy sobie najpierw pierwszy, kolejny element tła. Zauważcie, że do rozsmarowania kleju używam pędzelka, tylko po to, aby w końcowym efekcie praca była estetyczna i nie rozmazana klejem. Kolejny element tła, czyli przestrzeni, będziemy budować przez jeszcze jaśniejszy element przykładając i układając go w ten sposób. Zwróćcie uwagę, że linie skosu biegną nam w przeciwnym kierunku. Pierwszy element tła przykleiliśmy, gdzie skos biegnie nam w tą stronę, kolejny element tła jaśniejszy, zdecydowanie biegnie nam w kierunku przeciwnym.

I ostatni element tła, czyli ten plan najbliższy, będzie tworzył najjaśniejszy, tym razem biały fragment kartonu. W ten sposób mamy już przygotowane tło do tworzenia naszego zimowego krajobrazu. Będziemy tworzyć, tak jak tutaj widzicie na gotowej pracy – choinki. Choinki wykonamy z płatków kosmetycznych, które w tej chwili przycinamy. Każdy płatek przycinamy na pół. Będziemy przyklejać je w ten sposób, krawędziami płaskimi na zewnątrz.

W ten sposób przygotowane elementy przyklejamy do naszego tła, tworząc zimowe choineczki i pamiętając o tym, że w kompozycji przestrzennej, to co większe jest z przodu, to co mniejsze widzimy w oddaleniu, czyli nam się te przedmioty, te elementy zmniejszają.

Takie oto zimowe, piękne, obsypane śniegiem panny powstały z zachowaniem perspektywy. Zachęcam Was do wykonania wszystkich propozycji, są one miłe, przyjemne, nie są za bardzo absorbujące – jest to propozycja dla tych, którzy nie lubią kredki, ołówka, czy farb w ręku. Każdy z Was może być małym artystą, do czego bardzo zachęcam! Dziękuję Wam za uwagę i do zobaczenia na kolejnych warsztatach :)”.


Na koniec:

Kilka słów od Dyrektor Biblioteki Elżbiety Stankiewicz: „Dziękujemy Pani Ani Chabros za przeprowadzenie kolejnych warsztatów w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem. Za oknem mamy zimę i zimę mamy na naszych dzisiejszych warsztatach. Jeszcze raz bardzo Pani Ani dziękuję, a dla naszych młodych czytelników ogłaszamy konkurs inspirowany dzisiejszymi warsztatami. Na zdjęcia Waszych prac czekamy do następnej soboty, tj. do 23 stycznia. Należy wykonać jedną z proponowanych dzisiaj prac, czy krajobraz zimowy, czy bukiet, ewentualnie taką piękną tancerkę gwiazdkową. Wykonanych prac należy zrobić zdjęcie i przesłać na pocztę mailową biblioteki”.

Anna Chabros: „Życzymy przyjemnej pracy i powodzenia!”

(przepisała A.D.)

Print Friendly, PDF & Email