„Ze społeczności lokalnej do globalnej”
– sobotnie spotkania uczniów w bibliotece
W ramach współpracy Biblioteki Publicznej Gminy Zamość i Szkoły Podstawowej w Mokrem, od września 2020 roku w siedzibie głównej biblioteki odbywają się cykliczne, sobotnie spotkania uczniów zainteresowanych poszerzaniem wiedzy. Inicjatywa powstała w związku z innowacją pedagogiczną pod hasłem „Ze społeczności lokalnej do globalnej”, której pomysłodawczynią jest Pani Małgorzata Turos, nauczycielka z pasją! Zajęcia z powodzeniem trwają po dziś dzień. Głównym ich celem jest przygotowanie młodzieży do udziału w konkursach matematycznych, jednak przy okazji i poprzez zabawę uczestnicy rozwijają również swoje zainteresowania robotyką.
Założony cel jest sukcesywnie realizowany. Do tej pory uczniowie wzięli udział w szkolnym etapie „Olimpiady Matematycznej Juniorów”. W tym momencie z niecierpliwością czekamy na wyniki! Ale już na tym poziomie widać, jak wielką radość sprawia im każde dobrze rozwiązane zadanie i jak z wielką niecierpliwością czekają na nowe wyzwania i matematyczne łamigłówki. Jednym słowem: matematyka nie jest im straszna!
Z powodu zaistniałej sytuacji epidemiologicznej, jak w każdej dziedzinie, tak i w naszym projekcie bywały trudności, krótkie przerwy, a nawet pewne przesunięcia. Chociażby, nadal czekamy na szkolny etap konkursu kuratoryjnego, którego termin został nieoczekiwanie przesunięty z października na grudzień. Mimo tego uczniowie klasy ósmej szykują się i nie tracą motywacji do dalszego doskonalenia swoich umiejętności z zakresu nauk ścisłych.
Natomiast młodsi uczniowie, obok poszerzania wiedzy matematycznej, zajmują się na spotkaniach konstruowaniem robotów lego. Do tego czasu udało się złożyć trzy konstrukcje: pojazd Track3R z wyrzutnią, robota w kształcie węża oraz skorpiona. Zbudowanie każdego z tych egzemplarzy jest czasochłonne, wymaga ogromnej cierpliwości oraz precyzji, ponieważ zestaw liczy sobie blisko 1000 elementów. Nie zawsze też uda się od razu trafić na odpowiedni klocek, często trzeba zaczynać lego budowle od nowa. Wszystkie konstrukcje są sterowane i dodatkowo uczą znajomości aplikacji komputerowej firmy Mindstorms. Zwieńczeniem długotrwałej pracy, jest satysfakcja płynąca z uruchomienia robota i wspólna zabawa.
Na zajęciach daje się odczuć atmosferę skupienia, koleżeńskiej życzliwości i współpracy. Te zajęcia to nie tylko sama nauka, to przede wszystkim okazja do spotkań, a przez to rozwijania także społecznych umiejętności. Z powodu pandemii niestety dochodzi do zagrożeń wykluczenia młodzieży z udziału w życiu społecznym. Przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii powinno być priorytetem. Stąd nasze sobotnie zajęcia, jak najbardziej wpisują się w tą ideę.
Największym sukcesem jest nie tylko zdobyta wiedza, ale chyba każdy się zgodzi, że cenniejsze jest samodzielne dochodzenie do prawdy i zdobycie umiejętności rozumnego selekcjonowania informacji. Zgodnie z maksymą Georga Christophera Lichtenberga: „To co musiałeś odkryć samodzielnie zostawia w twym umyśle ścieżkę, którą w razie potrzeby możesz pójść jeszcze raz”.
Wszystkich chętnych uczniów Szkoły Podstawowej w Mokrem zapraszamy do dołączenia do naszego zgranego team’u. Masz ciekawy pomysł – przyjdź i podziel się!